Kategoriler
Haber Akışı
🔥 0 views

ABD’nin en eski markaları: Hangi şirketler 100 yıldan beri her türlü krize dayandı?

Hangi markalar yüzlerce yıldır piyasadaki yerlerini koruyorlar? Tüm rakiplerine, krizlere rağmen ayakta kalmayı bilen ABD markaları hangileri?
 
Rakiplerinin attığı dayağa rağmen ayakta kalan bu firmların içinde Fed’e para basması için kağıt satan firma, çikolatacı, tüfek gibi markalar yer alıyor. İşte ölümsüz markalar:


10. New York Times Gazetesi (Ürün: Gazete – Yıl: 1851)
Dünyanın en prestijli gazetelerinden olan NYT, dijital medyadan gelen rekabetle boğuşsa da 150 yılı aşkın zamandır sektördeki değişikliklere ayak uydurmayı başardı. Gazete internet çağına ayak uydurmayı başarsa da kan kaybetmeyi sürdürüyor. Gazeteciliğin Nobel’i olan ilk Pulitzer ödülünü 1918’de alan gazetenin tam 108 Pulitzer ödülü bulunuyor.
 
9. Tiffany & Co (Ürün:Gümüş takı – Yıl:1851)
Mavi kutusuyla kadınların tek taş hayallerini süsleyen Tiffany, gümüş için saflık standartı olan 925 ayarı da sektöre kabul ettiren marka oldu. Bu saflık standartı ABD hükümeti tarafından gümüş para basımında da kullanıldı. 
 
 
 
8. Brooks Brothers (Ürün:Erkek Giyimi – Yıl:1849)
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da seçtiği giyim markası Brooks Brothers, erkekleri 1849’da hazır giyim kavramı ile tanıştırdı. 1849 yılında Kaliforniya’da yaşanan “Altına Hücum” sırasında müşterin terzilerin takım elbise dikmesini bekleyemediğini farkeden şirketin kurucusu Henry Brooks, hazır takım elbise konseptinin babası oldu.
 
7. Merriam-Webster (Ürün:Referans Kitap – Yıl:1847)
Bugün hala en çok kullanılan sözlüklerden biri olan Webster, 1847 yılından beri hayatmızda. 
 
 
 
 
 
 
 
6. Scientific American (Ürün: Magazin – Yıl:1845)
ABD’nin bilim ve teknoloji içerikli kült dergisi Scientific American, 150 yıldan fazladır son bilimsel gelişmeleri halka anlaşılır bir dilde anlatıyor. Hala yazılı olarak 3,5 milyon satan derginin websitesine de aylık 4 milyon ziyaretçi giriyor.
 
 
 
 
 
5.Poland Spring (Ürün:Su – Yıl:1845)
Sanılanın aksine şişede su satma firki çok eskiye dayanıyor. Şişelenmiş suyu ilk çıkardığı 1845’ten sonraki 15 yıl içinde tüm ABD’ye yayıldı. 
 
 
 
 
4.Schaefer Beer (Ürün: Bira – Yıl:1842)
Çıkarıldığı günden bu yana birçok kez el değiştirse de hala satılan bira 1838 yılında Almanya’dan ABD’ye göç eden Frederick ve Maximillian Schaefer tarafından kuruldu. 
 
 
 
 
 
 
3.Remington (Ürün:Tüfek – Yıl:1818)
Şu anda DuPont’un sahibi olduğu şirket yıllar içinde gelişen tüfek teknolojisine adapte olmayı başardı.
 
 
 
2. Crane & Co (Ürün: Kağıt – Yıl: 1801)
210 yıldır kağıt üreten bu şirket, ABD merkez bankasının para basmakta kullandığı kağıtları da üretmiş. ABD Hazinesi’yle çalışmaya başladıkları 1879’tan bu yana en büyük karı para olacak kağıdı üreterek sağladılar.
 
1. Baker’s Choclate (Ürün: Çikolata – Yıl:1780)
230 yıldır piyasada olan markanın şu anki sahibi olan Kraft, “2 asırdır sadece paketlemeyi biraz değiştirdik” diyerek marka da kaliteyi sürdürmenin ne kadar önemli olduğunu da vurgulamış oldu.
Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.