Kategoriler
Eğlence ve Sanat Sinema
🔥 6 views

Adventure Time

Adventure Time (Macera Zamanı) (orijinal adı Adventure Time with Finn & Jake) (Finn & Jake ile Macera Zamanı), Cartoon Network için Pendleton Ward tarafından yapılmış olan bir Amerikan çizgi dizisidir. Seride Finn, bir insan çocuk ve onun en iyi arkadaşı ve üvey kardeşi olan Jake, büyüyebilme ve değişebilme gibi sihirli güçleri olan köpeğin maceralarını anlatmaktadır. Finn ve Jake kıyametten sonra Ooo Ülkesi’nde yaşarlar. Yol boyunca, gösterinin diğer ana karakterleri onlarla etkileşim halindedirler: Prenses Ciklet (Şeker Prensesi), Buz Kralı, Vampir Kraliçesi Marceline.

Adventure Time with Finn ve Jake
Adventure Time with Finn ve Jake

Frederator Studios tarafından Cartoon Network için yapılmıştır. Serinin yaratıcısı ABD‘li Pendleton Ward’dır. Dizi, çok iyi iki arkadaş ve kardeş olan insan Finn ile köpek Jake’in maceralarını konu almaktadır. İlk olarak 2008 yılında Nickelodeon’un Random! Cartoons adlı programında ilk kez yayınlanmıştır, daha sonra Cartoon Network tarafından alınıp, 5 Nisan 2010’da yayınlanmaya başlamıştır. Adventure Time, Türkiye‘de ilk kez TNT kanalında 2 Temmuz 2011’de çıkmış, daha sonra da 1 Ağustos 2011’de Cartoon Network tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

Dizi, çok sevilmiştir. Hatta Simon and Marcy bölümü Emmy Ödülleri’ne aday olarak gösterilmiştir.

Konu


Finn bebekken bir ormana bırakılmıştır ve bir yaprağın üzerine dışkı (Boom Boom) sını yapar ve yaprağa yapışır ona kimse yardım etmez, (bu yüzden herkese yardım etmeye yemin etmiştir). Fakat bir köpek ailesi onu bulur ve onlar tarafından yetiştirilir, şimdi 12 yaşında bir kahramandır.

En yakın arkadaşı ve kardeşi ise aynı ailenin büyüttüğü 28 yaşındaki Jake adlı köpektir. Jake’nin esneme gücü vardır. Finn ve Jake büyük mantar savaşından sonra sihirli yaratıklar ve tuhaf insanların oluştuğu bir dünyada bulunan ve tam olarak kendilerine ait olmayan bir ağaç evde yaşarlar. (Önceden Marceline ve Ash’e aitti.) [1] Canavarlarla dövüşür, Buz Kralı’nın kaçırdığı prensesleri kurtarır veya başka bir felaket ya da olayı çözerler. Bazen, Prenses Ciklet veya Marceline de (örneğin, What Was Missing bölümündeki gibi) onlara katılır.

Karakterler


Ana karakterler

 • Finn: 15 yaşında bir çocuktur. (Gizemli Tren adlı bölüme kadar 12 yaşındadır, gelen 4. sezon ile beraber 14 ve Earth & Water bölümüyle birlikte 15 yaşına gelmiştir.) En iyi arkadaşı Jake’dir. Sırtında yeşil bir çanta ve üzerinde mavi bir kıyafet vardır. Beyaz renk bir kurt şapkası takar. To Cut a Woman’s Hair adlı bölümde şapkasını çıkarmıştır ve saçlarının uzun ve sarı renkte olduğu bilinmektedir. Farmworld’e göre üvey annesi Mrs. Mertens’tir ve ufak bir üvey erkek kardeşi vardır.
 • Jake: 28 yaşında sarı renkte Bulldog türü bir köpektir. Finn’in en iyi arkadaşıdır. Finn’in akıl hocası gibi hareket etmektedir. Vücudunu her türlü şekle sokabilme gücü vardır. Bazen şekil ve boyut değiştirir. Korece konuşabilir ve anlayabilir. Gökkuşağı Atı ile Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
 • Buz Kralı: Serinin önemli karakterlerindendir. Uzun ve sivri burunlu, mavi renkli, yaşlı bir adamdır. Mavi bir kıyafet giyer ve çoğu zaman üzerinde mücevherler bulunan sihirli bir taç takar. Genellikle öfkeli olarak görülür. Çok yalnızdır. (Hatta Finn ve Jake ile arkadaş olmayı bile denemiştir.) Bu yüzden evlenmek umuduyla prensesleri kaçırır. Buz, kar, kar canavarı, buz kılıcı, bunun gibi buzdan ve kardan her şey yapabilir. Tacı olmadan sihir yapamaz. Adventure Time With Fionna and Cake adlı bölümde yazdığı Fanfiction’da Buz Kralı’nın tacını başkası giyerse onun da sihirli güçler kazandığı gösteriliyor. Sakalı sayesinde uçar, sakalı olmadan uçamaz. Tacı bulmadan önce Simon Patrickov adında biridir. Marceline’i savaşta bulmuştur ve ona Hambo adında bir oyuncak verip onu korumuştur. Taktığı taç sebebiyle sakalları uzayıp Buz Kralı’na dönüşür.
 • Şeker Prensesi (Prenses Ciklet): Şeker Krallığı’nın prensesi ve hükümdarıdır. Tam adı Prenses Bonnibel Ciklet’tir. Biyolojik olarak 19 yaşındadır. Gerçekte 827 yaşındadır. Mortal Recoil adlı bölümde 13 yaşına gelir. Ama Çok Genç adlı bölümde 18 yaşına döner. Pembe bir kıyafet giyer ve üzerinde turkuaz bir mücevher bulunan bir taç takar. Saç ve ten rengi de pembe tonlarındadır. İyi kalpli ve bilime meraklıdır. Almanca konuşabilir. Saçları sakızdandır.
 • Gökkuşağı Atı: En iyi arkadaşı Prenses Ciklet’tir. Prenses Ciklet’e gökkuşağı yapar. Korece konuşmaktadır. Jake’in sevgilisidir. Gökkuşağı & Peebles adlı bölümde Jake’e hamile olduğunu söyler. Baba Jake bölümünde çocukları olur.
 • Marceline: 1003 yaşında bir vampir kızdır. Çılgın ve korkusuz biridir. Fakat o da duygusal olabilir. Kan içmek yerine kırmızının tonlarıyla beslenir. Gün ışığı cildine zarar verir ve kızdığı zaman dev bir yarasaya dönüşebilir. Eskiden Ash adında bir erkek arkadaşı olmuştur. Fakat, onun oyuncak ayısı Hambo’yu satması sebebiyle ayrılmışlardır. O ve Buz Kralı, Büyük Mantar Savaşı’nda hayatta kalan tek karakterlerdir. Babası Geceosphere’nin kralıdır. Müziği çok sever ve vaktinin büyük kısmını müzikle geçirir. Bir sürü şarkısı vardır.
 • Yumrular Prensesi: Mor renkli bir prensestir ve havada süzülebilir. Alnındaki yıldız uçmasına yardım eder o sönünce uçamaz. Gezegeni sihirli bir kurbağanın içindedir. Bir bölümde Jake’i yanlışlıkla ısırıp onu bir yumruya çevirmiştir ama sonra panzehir ile kurtulmasına yardım etmiştir. Erkek gibi konuşur. Fakat huyları, ergen, dedikoducu bir genç kızı andırır.
 • BMO: Finn ve Jake ile ağaç evde yaşayan bir oyun konsoludur. Japon aksanıyla konuşmaktadır. Gerçek bir çocuk olmayı ister. İyi huyludur. Hatta bir bölümde Finn ve Jake’i barıştırmıştır.
 • Ateş Prensesi: Ateş Krallığı’nda yaşar. Finn ile, Jake sayesinde tanışmıştır. Finn’in yeni sevgilisidir. Kızdığında durdurulamaz kadar güçlü olur. Fakat saçtığı ateşler sönerse, canı yanar. Buz & Ateş bölümünde Finn ile ayrılmıştır ama sonra Dünya & Su bölümünde tekrar arkadaş olmuşlardır.

Diğer karakterler

 • Tombiş Fil: Finn ve Jake’nin nazik, Teksas aksanıyla konuşan, dişi bir fil arkadaşıdır. Elma ağaçları ile çevrili bir ormanda küçük bir evde yaşamaktadır. Kristal elmayı yediği bölümde yani Tombiş Film bölümünden sonra Kristallerin Gücü Vardır adlı bölümde Kristal Kraliçesi’ne dönüşmüştür ve tüm yakışıklı erkeklerin kendisinin olmasını istemiştir. Ancak Finn ve Jake onu eski haline döndürmüşlerdir.
 • Bay Cupcake: Şeker insanlardan biridir ve bir kektir. Gökkuşağı Atı’na kaslarını gösterip onu etkilemeye çalışır.
 • Tarçınlı: Sakar birisidir. El Yazması! adlı bölümde dans etmeye çalışırken kuleye çarptıktan sonra kulenin yıkılmasına sebep olmuştur ve Prenses Ciklet düşer ama Finn onu kurtarır.
 • Salyangoz: Birçok bölümde gizli yerlerde saklı kameraya el sallayan bir salyangozdur. Ölümsüz Delirir bölümünde “Lich” kaçmak için salyangozun bedenini ele geçirir. Finn onu yenince kaçarak ilk önce Prenses Ciklet’in içine daha sonra da tekrar salyangozun içine girmiştir. Lich bölümünde daha sonrada Billy’nin içine girmiştir.
 • Gunter: Buz Kralı’nın baş yardımcısıdır. Kedi bir çocuğu vardır. Onu Buz Kralı’nın tahtının altında saklar. Cam şişeleri kırmayı sever.
 • Billy: Finn ve Jake’in hayran olduğu kahramandır. İlk kez Onun Kahramanı adlı bölümünde görünür. Lich, Finn ve Jake’i kandırmak için onu öldürüp bedenine girer. Billy’nin Yapılacaklar Listesi adlı bölümde Finn onun listesini tamamlar.
 • Ölümsüz (Lich): İlk kez Ölümsüz Delirir bölümünde görülür ve kaçmak için Salyangoz’un bedenini ele geçirir. Finn ayıya kitabı verince ayı kitabı Salyangoz Lich’e götürür ve böylece el yazmasını ele geçirir. The Lich bölümünde Billy’in içine girer. El yazmasına prenses ve kralların taçlarındaki kristalleri koyarak zaman odası boyutuna bir kapı açar ancak orada mahsur kalır.
 • Titiz Kaz: Titiz Kaz, hep kafiyeli konuşan alaycı bir kazdır. Finn ve Jake ile dalga geçmeyi çok sever. İşi yol üstündeki malzemeleri alıp satmaktır. Ücreti hep yüksektir. Damardaki Kan adlı bölümde bir zırh karşılığında Jake’in kafasını istemiştir.
 • Brad: Yumrular Prensesi’nin eski sevgilisidir. En iyi arkadaşı Melissa ile çıkar. Yumrulu Bölge’de Tehlike adlı bölümde görülmüştür.
Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.