Kategoriler
Nedir
🔥 0 görüntülenme

Akıllı ev nasıl yapılır?

Bu işlemi için gerçekleştirmek iki şekilde mümkündür. Bunlardan ilki hazır sistemleri kullanıp, buzdolabı-çamaşır makinesi vb. gibi ev içi ağı oluşturulabilir. Ya da belirli standart parçalar içeren donanımsal ve yazılımı içinde yüklü bulunan aparatı kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bütçenize uygun olarak ev içerisinde yer alan cihazlara monte edebilirsiniz.

Hazır sistemlerin çoğu bir ana kontrol kutusu, bir kontrol paneli, çeşitli algılayıcılar, cihaz denetleyicileri, uzaktan kumandalar ve bir telefon modülü içerir. Ortalama bir kitap büyüklüğünde olan kontrol paneli genelde evin girişine yerleştirilir.

Kontrol kutusu ile haberleşen algılayıcılar ve cihaz denetleyicileri hiçbir tadilata neden olmayan kablosuz (Bluetooth – Irda – Homerf ) veyahut kablolu bir ağ ile birbirlerine bağlanır. Cihazlar birbirlerini yazılan yazılım sayesinde otomatik olarak algılarlar. Eğer RS-232 veya RS-485 haberleşme modellerinden birini ev içi ağda kullanacaksak ev içinde birtakım masraflar oluşması kaçınılmazdır. Bunun tam tersi ise ancak kablosuz iletişim ile mümkündür. Buradaki tek problem elektrik kesintisidir. Bu ihtimal dikkate alınarak ev içi ağ akülerle ya da cihazlar pille desteklenmektedir.

Günümüz kablosuz ev teknolojilerinde kontrol panelinin yerini bilgisayarlar almıştır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.