Kategoriler
Teknoloji

Akıllı Televizyonlar Ne Kadar Güvenlidir?

Günümüzde akıllı ürün kullanımı gün geçtikçe ürün çeşitliliği ile birlikte artmaktadır. Akıllı telefon ile başlayan bu ürün modelleri akıllı saatler ile ve akıllı telefonlar ile devam etmektedir. Sürekli olarak yeni ürünlerin eklenmeye devam ettiği pazarda son zamanlarda en çok tartışmalara konu olan ise akıllı televizyonlardır.

Dev markaların öncülük ettiği akıllı televizyon dünyası teknoloji dünyasında en çok tercih edilen ürünler arasında yer almayı başarabilmiştir. İşletme sistemine sahip olduğundan dolayı uygulamaların çalıştırılabiliyor olması, sosyal medya uygulamalarının kullanılabilmesi vb. birçok özelliği nedeniyle akıllı televizyonlar, akıllı telefonlardan sonra en çok tercih edilen teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır.

Akıllı televizyonlarda ekran kalitesinden ziyade daha çok işlevselliğine önem verilmektedir. Son zamanlarda elde edilen satış raporlarına göre akıllı televizyonlar görüntü kalitesi ikinci plana alınarak, ekran kalitesi ve çözünürlük dışındaki diğer ekstra işlevleri adına daha çok tercih edilmektedir.

İnternet bağlantısı özelliği sayesinde sosyal medya kullanılabilmesi nedeniyle insanlar bu televizyonlara yoğun ilgi göstermektedirler. Akıllı televizyonların bu şekilde kullanım oranlarındaki sürekli artış göstermesiyle birlikte son günlerde ortaya çıkan haberlere göre akıllı televizyon bu teknolojik imkânlar ile birlikte bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Son haberlere göre akıllı televizyonlardan yalnızca işletim özellikleri ve ekran kalitesiyle öne çıkmadığını söylemek doğru olmaktadır.

Bunun dışında artık akıllı televizyonların güvenlik kısmı da tartışmalara konu olmaktadır. Akıllı televizyonların güvenlik problemi nedeniyle sürekli tartışma konusu olduğu söylenmektedir. Doğrudan akıllı televizyonlar güvenli mi değil mi sorusunu sormak bu sebeple gereksizdir.

Her akıllı televizyon için bu durum geçerli olmasa dahi büyük bir çoğunluğu adına gerçekten akıllı televizyonların güvenli olmadığı konusunda kesin bilgiler bulunmaktadır. Asıl sorulması gereken soru ise akıllı televizyonların neden güvenli olmadığıdır.

 İşte bu noktada devreye güvenlik analistleri ile güvenlik uzmanları devreye girerek bilimsel olarak açıklamalarda bulunmaktadırlar. Öncelik olarak akıllı televizyonların işletim sistemleri sayesinde internete erişim sağlanabiliyor olması ile birlikte akıllı televizyonların güvenlik sorunu oluşturmasındaki ana neden ortaya çıkmaktadır.

Ancak tek sebep bu değildir. Bunun ile birlikte güvenlik analizi yapan uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalara göre akıllı televizyonların çok basit bir şekilde hacklenebilmesi söz konusu olmaktadır. İnternet ortamını kötü amaçlı kullanan kişiler aracılığıyla yapılabilecek bu tip durumlar sonucunda akıllı televizyonlarda güvenlik problemleri ortaya çıkmaktadır.

Güvenlik uzmanlarının yapmış oldukları açıklamaya göre bu kötü amaçlı kullanan kişiler akıllı televizyonlardaki işletim sistemini kontrol altına alarak yönetme yetkisini elde edebilmektedirler.

Bu şekilde televizyonun kamerası, mikrofonu gibi her ögesi kötü olarak kullanılabileceği belirtilmektedir. Kısaca belirtmek gerekirse bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde akıllı televizyonlarda ciddi oranda güvenlik açıklarının bulunduğunu belirtmekte fayda vardır.

Akıllı televizyonlarda güvenliği sağlamak için kullanıcı tarafından alınabilecek bazı önlemler yer almaktadır. Alınabilecek önlemlerden birisi ise akıllı televizyonların sürekli olarak güncellenmesi olacaktır. Sürekli olarak güncelleme yaparak markaların akıllı televizyonlardaki açıkları kapatabildikleri yazılımları almak mümkündür.

Güvenliği sağlama hususunda kullanıcı tarafından atılacak ilk adım budur. Bununla birlikte kullanıcılar kullanım dışında akıllı televizyonlardaki internet bağlantısını kapatmaları gerekmektedir.

Sürekli olarak internet erişimi açık olan akıllı televizyonların güvenlik problemi daha ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu tip sorunlar ile karşı karşıya kalınmaması adına ise istenilen ve lazım olduğu zamanlarda akıllı televizyonlarda internet bağlantısının yapılması önerilmektedir.

Bu gibi bir sorun ile karşılaşmamak için sadece kullanmak istediğiniz zamanlarda akıllı televizyonlarınızın internet bağlantısını yapmanız öneriliyor.  Böylece güvenlik problemi yaşamamış olursunuz.

Bir cevap yazın