Kategoriler
Hayvanlar Nedir

Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

Genel manasıyla ; bal arısı kolonilerini kontrol eden ve bölgeden bölgeye değişik mevsimlerde insan sağlığı açısından faydalı olan arı ürünlerini üreten kişilere arıcı ve mesleğin adına arıcılık adı verilmektedir. Arıcılık mesleği ülkemizin çok farklı flora bitkisine sahip olması , 4 mevsimin yaşanması sebebiyle çok fazla önem taşımaktadır. Çin ülkesinden sonra türkiye arıcılık faaliyetleri ve özellikle bal üretimi konusunda 2. Sırada yer almaktadır .

Arıcılık denildiği zaman herkesin alışagelmiş olarak akla ilk gelen şey bal olmaktadır. Bal ürünü birçok farklı çiçek bitkisinden her bir işçi arı tarafından farklı nektarlar halinde getirilip kovana stoklanması sonucunda elde edilmektedir. Her bir işçi arının ömrü ortalama 45 gün dür. Kovanın baş mimarı ise ana arıdır.

Ana arı olmadan ne kovan olur ne işçi arı olur ne de arı ürünleri olur. İşte bu sebeplerden dolayı bu mesleği gerçekleştirmek için derin bilgilere sahip olmak ve ehemmiyet gerekir. Ülkemizde bu işi hem hobi amaçlı yapan hem de modern anlamda yapan arıcılar bulunmaktadır. Resmi olarak arıcılık yapan kişiler Tarım il müdürlüklerine bağlı olarak arıcılık kayıt sistemine ve arıcılık odalarına kayıtlı olarak görev yapmaktadırlar.

Arıcılık mesleğini yapacak olan kişilerin mutlaka olmazsa olması bazı malzeme araç ve gereçlere ihtiyacı bulunmaktadır:

  • Arı elbisesi ve eldiveni
  • Körük
  • El demiri                                                                            
  • Bal süzme makinesi
  • Kovan çıtaları
  • Ana arı ızgarası            

Bunlar ihtiyaç olunan temel malzemelerdir.

Ülkemizde maalesef bal üretimi konusunda birçok kişi hile yoluna başvurmaktadır. Bal diye piyasada ucuz yollu satılan birçok glikoz ve şeker karışımı ürünler satılmaktadır. İnsan sağlığı hiçe sayılıp tehlike altına atılmaktadır.

Arı ürünleri olarak bal dan başka polen, arı zehiri, propolis, arı sütü, arı ekmeği gibi insan sağlığına faydalı olan ürünler elde edilmektedir. Saydığımız ürünler konusunda elde etmesi daha zor olduğu için üretim miktarları ülkemizde sınırlıdır.

Arı sütünün faydasından bahsedecek olursak düşünün ki işçi arılar bal ve polen ile besleniyor ve 45 gün yaşıyorlar. Ana arı ise sadece arı sütü ile beslendiği için ortalama olarak ömrü 4-5 sürüyor. Bu da bize arı sütünün ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın