Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet

BİLGİSAYARIN GEÇ AÇILMA SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Bir bilgisayar kullanıcısı olarak sizlerden yoğun olarak gelen soru tipleri arasında en çok bilgisayar neden geç açılıyor veya bilgisayarın geç açılmasının sebepleri nelerdir ve bilgisayarın hızlı bir işletim sistemi olmasına rağmen açılmasındaki gecikmelerin temel nedenleri nelerdir ve nasıl bir çözüm  yoluna   başvurarak problemleri ortadan kaldırabilir gibi sual şekilleri elimize ulaşmaktadır. 

Sahip olduğunuz bilgisayarınıza yeniden bir işletim sistemi kurulumu gerçekleştirmeniz durumunda kapatıp açma işlemi gerçekleştirilmesi durumunda sistemin hızlı bir biçimde işlediğini ve rahatlıkla kullanıma hazır olduğunu görürüz. Fakat geçen süreç içerisinde kullanmış olduğunuz cihaza size gerekli olan programlar, indirmiş bulunduğunuz dosya veya ön bellek dosyaları arttıkça da işletim gücünün düştüğünü ve yavaş bir şekilde azalan düzeylerde bilgisayar hızının seyrettiğini görebilmektesiniz. Peki elimizde mevcut olan ve her defasında fazla kullanım gerektiren bir işletim sistemine sahip iseniz nasıl önlemler almanız gerektiği hakkında bilgi verebilmek gerekiyorsa başlıklar altında incelemek daha doğru olacaktır.

  1. İlk adım olarak kullanılan cihazdaki gereksiz bulunan temp, cache gibi bellek dosyaları temizlenmesi gerekecektir. Temizleme işlemini sağlıklı bir biçimde ortaya koymak için ise Ccleaner programını yükledikten sonra kayıt defterindeki çöp dosyalarını temizleyerek olayı bitirmiş olacağız.
  2. Elinizdeki pc deki dağınık vaziyetteki dosyaları bir araya getirdikten sonra sıkıştırma işlemini gerçekleştirdiğimizde ve daha sonrasında defrag yapılmasıyla beraber birleştirerek hardiskte bulunan biçimsiz dosyaları toplayarak bu aşamayı da bitirmiş bulunuruz.
  3. Tabi ki geniş yelpazeli bir program kullanıcı durumundaysanız da bunları ince eleyip sık dokuyarak tek tek kontrol edip kullanmadığınız programları silme işlemini yapmanız da cihazını bir nebze olsun rahatlatacaktır. Eğer silmek istemiyorsanız en azından devre dışı bırakınız. Devre dışı hakkında bilgi verecek olursak Win+R çalıştır butonunu açtıktan sonra msconfig yazarak komutu aktifleştirdikten sonra programları devreden çıkarmak için lüzumsuz görüldüğü takdirde programın tik işaretlerini kutucuklardan kaldırabiliriz.  Sekmedeki yani başlatma menüsünde bulunan gereksiz programları ele aldığınızda kutucuklardan işaretlemeleri iptal etmeniz durumunda bilgisayarın açılıp kapatılması durumunda otomatik olarak sistemin başlatmış olduğu programlar bloke edilmiş şekle çevrilecektir. Bu seçilen işlemler sonrasında kaydetme butonuna basarak pencereyi kapatınız.
  4. Hız durumunda aksamaların görülme nedenleri arasında cihaz donanım parçalarında biraz daha açacak olursak Ram ekran kartı gibi parçalarda sıkıntılar olma olasılığı da mevcuttur. Gpu işlemcileri belirli bir süre zarfından sonra kullanılan termal macunun tükenmesi sebebiyle ortaya ısınma durumu çıkar. Isınma da geç kapanma da temel sebepler arasında yer almaktadır. Sonrasında beyin kendi kendine reset atar.
  5. Ana kasada bulunan hardisk kablolarının da iyi takılmış ve oturmuş olduğunu kontrol etmeyi de ihmal etmemek çözüm üretir. Kablo aksaklıkları bağlantının tam sağlanmamasına doğurgandır. 
  6. Lisans onayı almış bir virüs programı her bilgisayar da bulunmalıdır. Sosyal ağ üzerindeki birçok web sitelerine tıklanmasıyla beraber virüs girmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bunun sonucunda oluşan neticeyle hız azalır. Anti virüs programı olmayan bir bilgisayar kalkansız bir savaşçı gibidir.
  7. Bad sektör kontrolü de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu taramayı uygulayınız.
  8. Ekran kartınızı güncelleyiniz.
  9. Son madde olarak tavsiye edebileceğimiz nokta basit bir yol olarak ekran üzerinde boş bir alanda fare üzerinden sağa tıkladıktan sonra özellikler bölümüne basınız. En üst bölmede ekran koruyucu adlı düğmeye bastıktan sonra güç adındaki yere tıklayın. Hazırda beklet seçeneğini aktifleştirin. Bunu yapmanız durumunda bilgisayarın kaza durumlarında kapanmasıyla hiçbir işlem yarıda kalmamış olur. Çabuk kapanma ve açılma çözümüne katkı etkenidir.

Bir cevap yazın