Kategoriler
Genel

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

AYAZMA MANASTIRI

Yunanca kelime ‘’hagiasme’’ kelimesinden gelen ayazma kelimesi kutsal su anlamına gelmektedir. Ayazma manastırı 1734 tarihinde inşa edilmiştir ve günümüze kadar ayakta kalabilen 2 tarihi eserden birisidir. Ayazma manastırı Bozcaada’nın güney bölgesinde bulunmaktadır. Ayazma manastırına doğru giderken yol üzerinde doğa manzalarına sahip eski çınar ağaçlarının bulunduğu bölgelerde dinlenirken piknik yapabilirsiniz. Ayazma plajının bulunduğu ada da 8 tane eski çınar ağacı, çift oluklu tarihi çeşme ve dua ibadet alanları bulunur. Mitolojik efsaneye göre bu çeşmeden bir kez su içen kişi o adadan bir daha ayrılmak istemez.

Rum Ortodokslarının son derece önem verdiği Rum azize aya paraskevi milattan sonra 138-161 yılları arasında bu adada yaşamış bir efsanedir. Bu dini inanç doğrultusunda her yıl düzenli olarak 26 temmuz günlerinde Bozcaada’da paskalya panayırları düzenlenmektedir. İnsanlar sabah vakitlerinde bir araya gelip toplanarak o yılın ilk üzümü kutsanır ve verdiği nimetler için tanrıya sonsuz şükran ve dualar sunulur. Bu inanışa sahip olan insanlar ayin öncesi o üzümden yemezler ve ayinlerini tamamladıktan sonra yemeye başlarlar. Bağcılık ve şarapçılık üretimi bakımından oldukça büyük öneme sahip olan üzümler şarap fabrikalarına gönderilmektedir.

Doğa manzaralarına karşı oldukça ilgisi bulunan insanların güneş batımını ulu çınar ağaçlarına yaslanarak izlemesi oldukça keyif verici bir nitelik barındırmaktır. Ayrıca bu yerlerde sadece özel günlerde restoran işletmecileri tarafından masalar kurularak yemekler sunulmaktadır. Diğer bir yandan adada yaşayan kişiler düğün yaparak evliliklerini bu güzel mekanlarda eşsiz manzaralar  eşliğinde gerçekleştirmektedirler.  Ayazma manastırında bulunan dilek mağarasında mum yakılıp dilek tutulmakta, taş ve çaput bağlayıp dilekler dile getirilmektedir. Eski zamanlardan günümüze kadar Bozcaada’da 36 tane manastırdan sadece iki tanesi ayakta kalmıştır.

BOZCAADA AYAZMA PANAYIRI

Yunan kökenli olan ‘’hagiasme’’ kelimesinden dilimize gelen Ayazmanın anlamı ‘’kutsal su’’ olarak bilinmektedir. Ayazma bölgesinde bir adet çift oluklu çeşme, 8 adet yaşlı çınar ve küçük yapılı bir manastır bulunmaktadır. Ayazma manastırı 1734 tarihinde mitolojik olarak hikayesi bulunan Aya paraskevi adlı genç ve güzel bir kız adına Manolaki Manolidis adına yaptırılmıştır.

Ülkelerinden gelen veyahut Gökçeada ve Bozcaada da bulunan Ortodokslar Hristiyanların inancı olarak önemli bir tutan her yıl 26 temmuz tarihlerinde Ayazma Aya Paraskevi Manastırında Azize Paraskevi adlı şahsı anma adına Rum Ortodoks Cemaati aracılığıyla düzenlenmiş şenlik adı altındaki panayır Hristiyanlar açısından dini bir nitelik taşımakla beraber mitoloji ve dini konular bir arada bulundurulmaktadır.

Mitolojik hikayeye göre  paraskevi genç ve oldukça güzel bir kızdır. Bugünkü adıyla Göztepe olarak bilinen Ayyalus Manastırı’nda oldukça yakışıklı bir delikanlıya aşık olmuştur. Fakat paraskevinin babası bu duruma karşı çıkarak kızını o genç delikanlıyla görüşmesini yasaklamıştır. Paraskevi o genç delikanlıya karşı aşk ateşiyle yanıp tutuşarak bazı zamanlarda Ayyalus manastırına bakarak mesaj göndermek istermiş. Bu iki aşık birbirine kavuşamamış ve Paraskevi aşk acısına dayanamayıp ölmüş ve onun anısına dua edilmesi için dilek pınarı yaptırılmıştır. Paraskevinin hikayesi buradan gelmektedir.

Sabah aya paraskevi manastırında her yıl 26 temmuz tarihinde gerçekleştirilen törende ayin yapılarak kutlama yapılan tarihte o yıla ait olan ilk üzüm hasatı kutsanarak tanrıya şükran ve duaları dile getirerek ürün ve bereket adına dua edilir. Ayazma manastırında yapılan ayin sonrasında özenle hazırlanmış sofraların altına beyaz örtüler serilir. Yemekler yenilir. Daha sonra ise eğlenmek amacıyla müziklerle beraber dans edilir. Bu dini anma törenine Avrupa ülkelerinden Yunanistan, Fransa, ABD, Avustralya, İtalya, Fransa, Kanada gibi ülkelerden Rum Ortodoks Cemaati üyeleri de oldukça fazla ilgi göstermektedir.

BOZCAADA ŞARAP DERSLERİ

Bozcaada açısından tarihi ve kültürel öneme sahip olan faaliyetlerden birisi de bağcılık ve şarap üretimidir. Hem lezzet açısından çok beğenilen ve oldukça da ekonomik olan şarap çeşitleri hem fabrikalarda üretilmekte ve hem de evlerde üretilmektedir. Bağlarda üretilen sofralık çavuş üzümü ve karasakız ve vasilaki gibi şaraplık üzüm çeşitleri oldukça lezzetlidir. Ünlü gezginci Evliya çelebi Bozcaada’da bulunduğu sırada ‘’ buradaki gibi çavuş üzümü dünyanın başka hiçbir yerinde yoktur’’ demiştir. Bu sebepten dolayı hem üzüm açısından hem de şarap açısından oldukça fazla talep yoğunluğu bulunmaktadır.

Ege bölgesinin ikinci büyük adası olan Bozcaada toprakları üzüm yetiştiriciliği açısından toprak açısından verimlidir. Bu nedenle Bozcaada topraklarında yetiştirilen üzümlerden yapılan şaraplar oldukça ünlüdür. Bozcada bölgesi hem tatil yönünden eşsiz bir yerdir ve aynı zamanda Hristiyan turistler açısından Ayaksa Manastırı oldukça büyük ilgi görmektedir. Her yıl düzenlenen panayır aya paraskevi efsanesi adına yapılmaktadır. Ortodoks Hristiyanlar açısından da üzüm oldukça kutsaldır. Bu adada kurulmuş olan otellerde şarap dersleri düzenlenmektedir. Şarap derslerinde şarap üretilirken ne gibi aşamalardan geçtiği konusunda birçok bilgiyi öğrenme fırsatına sahip olabilirsiniz.

2010 yılından itibaren günümüze kadar geçen süreden beri verilen şarap dersleri Mayıs- Ekim ayları arasında günde 2 saat boyunca düzenlenerek şarap hakkındaki temel bilgiler nelerdir, hangi üzüm çeşitleri kullanılmakta, şarabın yapım aşaması, hangi yemeklere hangi şarap çeşitleri uygundur gibi derslerin yanında 4 farklı çeşit şarabın profesyonel olarak tadılması gibi uygulamalar mevcuttur.

Şarap dersleri Bozcaada’da bulunan bağ evlerinin birisinde şarap okulları arasında bir numaralı Wine and Spirit Education Trust (WSET) tarafından diploması bulunan Tuğba Altınöz tarafından verilmektedir.

Bir cevap yazın