Kategoriler
Haber Akışı
🔥 0 views

Danone Fransa’dan, ENİ İtalya’dan daha mı güvenilir?

Danone Fransa’dan, ENİ İtalya’dan daha mı güvenilir? Evet rakamlar öyle diyor. Yüksek borçlu ülkeler çıkardıkları tahvillere, şirketlerden daha fazla sigorta bedeli ödüyor.

Tahvil sigorta bedeli
Tahvil sigorta bedeli

Önce ABD ve daha sonra AB’ye yansıyan kriz dünya ekonomisinde dengeleri alt üst etti. Bugün birçok ülke borç sorunu ile karşı karşıya ve bu durumun düzeltilmesi için yeni önlemler gündeme geliyor. Piyasaların dengesi de bozuldu.

Birçok ülkede 10 milyon Euro’luk 5 yıllık ülke tahvilinin yıllık sigorta maliyeti, aynı vadede ve aynı miktarda bir şirket tahvilinin yıllık sigorta değerini geçti. Örnek mi? İtalyan devletinin çıkardığı 10 milyon Euro’luk 5 yıllık bir tahvilin yıllık sigorta maliyeti 391 bin Euro iken, ülkenin enerji devi ENİ’nin çıkardığı aynı vadede 10 milyon Euro’luk tahvilin sigorta maliyeti 141 bin Euro. Örnekleri çoğaltabiliriz. İspanya’nın cep telefonu operatörü, Telefonica çıkardığı 10 milyon Euro’luk 5 yıl vadeli tahvili 292 bin Euro’ya sigortalatıyor. Buna karşın aynı vade ve miktarda bir tahvili İspanyol devleti 373 bin Euro’ya sigortalatabiliyor. Aslında dünya ekonomisinin içinde bulunduğu garabeti ortaya koyan ilginç bir gösterge…

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.