Kategoriler
İş ve Finans
🔥 0 görüntülenme

Dünyanın şu anki tüketimine kaç yıl yetecek petrolü kaldı?

Dünya İran’la birlikte yeniden petrol fiyatlarını tartışmaya başladı. Halk arasında sürekli konuşulan bir konudur; ‘Dünyada ne kadar petrol kaldı? Bir gün petrol bitecek.’ Peki ne zaman bitecek. BP istatistiklerine göre 2010 sonu itibariyle dünyada keşfedilen resmi rezervler, şu anki dünya tüketimine satedec 46,2 yıl dayanabilir. Fakat sakın kimse bu sürenin kısaldığını düşünmesin. 10 yıl önce 2000’lerin başında dünyanın kendisine sadece 40 yıl yetecek rezervi kalmıştı. Bu artışın nedeni yeni petrol rezervleri bulunması kadar(ki Venezuella, Brezilya gibi..) yanında daha yüksek maliyet gerektiren daha zor çıkarılan petrol rezervlerinin yeni teknolojilerle çıkarılabiliyor olması. Dolayısıyla keşfedilen rezerv miktarı artıyor.

Peki hangi ülke üretimine göre en uzun süre yetecek kadar petrolü var. Bu sorunun cevabı Birleşik Arap Emirlikleri. Tam 94 yıl yetecek kadar petrolü var. İkinci sırada mı? Son günlerin en çok adı geçen ülkesi İran. 88yıl 2 ay yetecek kadar rezervi var. üçüncü sırada da Libya geliyor. Libya’nın kendisine 76 yıl 7 ay yetecek petrolü bulunuyor Suudi Arabistan 72 yıl 4 ay ile dördüncü sırada. Tabi bu rakamları sadece böyle bakmanın anlamı yok. Bu ülkelerin toplam dünya rezervleri içerisindeki payı nedir? Bu sıralamada Suudiler ilk sırada. Dünyadaki toplam petrol rezervinin yüzde 19’u Suudi Arabistan topraklarında. İkinci sırada Venezüella geliyor yüzde 15 ile. Üçüncü sırada da İran var. Yüzde 9,9 ile.

Peki ABD’nin durumu nedir. Size bir rakam verelim ABD’nin şu anki tüketimi ile elindeki rezervi 11 yılda tüketiyor. Dünyanın süper gücü toplam petrol rezervinin ise yüzde 2.23’üne sahip. Oysa ABD 1990 yılında toplam dünya rezervinin yüzde 3,37’sini elinde bulunduruyordu. Petrolün üretim ve rezer tarafı ile ilgili verilerimiz bunlar. Bir sonraki analizimiz de tüketim tarafı ile ilgili olacak.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.