Kategoriler
İş ve Finans

EFT İPTALİ NASIL YAPILIR?

Banka kurumları farklı finansal destekler aracılığıyla müşterilerine hizmet vermektedir. Bu hizmetler arasında kredi, kredi kartı, banka hesabı işlemi vb. işlemler yer almaktadır. Finansal hizmetleri içinde yer alan hesap arasında para transferi işlemlerini gerçekleştirmek adına kullanılan sistemler de yer alır. Banka kurumları para transferini iki banka sistemi aracılığıyla yürütür. Bunlar ise EFT ve havale sistemleridir.

EFT ve havale hizmeti bankacılık hizmet kanalları arasında işlemlerin sorunsuz olarak yürüyebilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Para aktarma işlemi olarak kullanılan banka kanalı EFT iptal edilebilir mi? İşlemi iptal etmek için ne yapılmalıdır? Gibi soruların cevaplarını bugün sizlere açıklayacağız. Başka bir hesaba aktarma işlemi veya borçların ödenmesi gibi durumlarda kullanılan EFT ve havale işlemleri yanlış hesaplara aktarılması gibi durumlarda iptal etmek mümkün oluyor mu?

Ödeme yöntemleri arasında en çok kullanılan banka kanalları arasında yer alan EFT ve havale işlemlerinde yanlış hesaba para aktarılması, tutar değişikliği, hatalı açıklama yapılmış olması, yanlış şubeye gönderilmesi ve yanlış zamanlarda gönderilmesi vb. sebeplerden dolayı iptali gerekebilir. İptal işlemleri konusunda bazen sorunlar ortaya çıkmaktadır.

EFT yani elektronik fon transferi nedir diye sorulacak olursa; farklı bankalar arasında gerçekleştirilen transfer işlemleridir. Birçok banka kanalı aracılığıyla EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bazen yanlış durumlar söz konusu olduğunda iptal edilmek zorunda kalınabilir. Ancak EFT transferi gerçekleştirildiğinde farklı bir bankaya tutar gönderildiğinden dolayı iptali söz konusu olduğunda EFT saatleri olarak farklı işleyişler söz konusudur.

EFT işlemi onaylandıktan itibaren artık bankaya aktarım söz konusudur. Eğer çok yüksek tutarlı bir EFT işlemi söz konusu ise bankadan çıkışı olmadan evvel Fon yönetimi ekipleri tarafından onaylanması sonucunda gerçekleşmekte ve bu sebepten dolayı EFT saatleri önem teşkil etmektedir. Yüksek tutarlarda EFT işlemleri durumlarında ise bir an önce Fon yönetimi ile irtibata geçilmesi gerekir ve saatler içerisindeki bir sürede işlemi iptal etmek için talepte bulunmalıdır. Bu durumda işlem iptal edilebilmektedir. Bu kadar kısa süre zarfında hatalı işlem yapıldığının farkına varmak genelde zor olduğundan dolayı büyük ihtimalle iptal işlemi gerçekleşmez.

İptal Edilemeyen EFT nasıl Geri Alınabilir

Yanlış bir eft gönderilmesi durumunda iptal söz konusu genelde çok zor bir ihtimal taşıdığı için iadesi için talepte bulunulması doğru bir adımdır. Öncelik olarak banka ile irtibata geçtikten sonra gönderilen tutarın iadesi hakkında talepte bulunulması gerekir. İletilen talep doğrultusunda bankaya EFT saatleri içinde bir mesaj gönderilerek iade için talepte bulunulur. Ancak bu talebin bankaya iletildiği zamanda eğer tutar müşterinin hesabına yansımış ise bu durumda tutarın iadesi hemen gerçekleşmez. Bu durumda hesabına para aktarılan müşteri ile irtibata geçilerek banka tarafından iade olarak talimat alınır. Hesap sahibinin talimatı sonrasında EFT iptali ve geri iadesi onaylanır.

EFT iptal talebi durumunda kısaca özetlenecek olursa EFT iptali söz konusu olmadığı için talep iletildiği takdirde hesabın karşı hesaba aktarılmamış olması gibi bir durumda iade talebi gerçekleştirilir. Ancak karşı tarafa aktarım gerçekleşmiş ise müşteri talimatına ihtiyaç duyulur. EFT işlemi yapıldığı andan itibaren iade talebi söz konusu olduğundan masraf alınmaktadır.

EFT saat süresi ne kadardır

EFT ve havale işlemlerinde iptal söz konusu olduğunda önemli olan durum EFT saatidir. EFT saatleri içinde yapılacak olan her işlem daha kısa süre zarfında çözüme kavuşturulur.  Bankalardaki EFT saatleri internet bankacılığı işlemi olarak 16:30-17:00 aralığıdır. EFT saatleri sistem tarafından gösterilmemiş olsa bile internet bankacılığı tarafından EFT saatleri sona ermesine rağmen şubeden 17.00-17.30 arasında EFT işlemi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın