Kategoriler
Genel

ERKEK SAÇ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Son zamanlarda artan saç tasarım imkanları sayesinde artık sadece bayanlar üzerinde değil erkekler üzerinde de saç bakımı konusu oldukça önemli bir hal almaktadır. Erkekler arasında saç boyama , maşalama, düzleştirme gibi konular fazla önem arz etmese de saçların matlaşması, saç dökülmesi, kepeklenme, saç yağlanması gibi sorunlar fazla öneme sahiptir. 

Erkekler arasında genellikle kısa saçlı olduklarından ötürü yağlanma problemi ilk sırada yer almaktadır. Durum böyle olmasına rağmen bu konuda erkekler bayanlara göre daha çok şanslıdır. Çünkü saç durumlarına göre birçok şampuan çeşitleri bulunmaktadır. Kısa saçlı oldukları için çabuk kurulama imkanına sahip olan erkekler her gün düzenli olarak saçlarını yıkadıkları takdirde yağlanma probleminden kolaylıkla kurtulabilirler.

Erkekler arasında saç bakım ürünleri olarak genellikle saç spreyleri, jöleler, vakslar, briyantin gibi ürünler kullanılmakta ve bu ürünler de daha çok kepeklenme problemine sebep olmaktadır. Kepek önleyici şampuan türleri olarak tercih edeceğiniz markalar ile kepeklenme probleminden kurtulmakta oldukça kolay olacaktır. Ben saç bakım ürünleri olarak kimyasal ürün içeren bu tip saç ürünler kullanmak istemiyorum diyorsanız, saçlarınız yıkadıktan sonra öne doğru saç kurutarak eski trend olarak bilinse de limon suyu ile saçlarınıza şekil verebilirsiniz.

Saç bakımı olarak kullanmış olduğunuz şampuanlarında kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanmanız gerekebilir. Erkek olarak kısa saça sahip olunduğu için şampuanı direkt olarak aynı bölgeye uygularsanız belli bir bölgede şampuanın birikmesi sonucu saç diplerinde deri ve kılcal kökler zarar görebilir. Bu yüzden dolayı avuç içinde şampuanı yayarak saçların bütün bölgesine yayılmasını sağlayarak masaj uygulama şekliyle saçlarınız yıkamanızı tavsiye ediyoruz .

Son zamanlarda saç dökülmesiyle karşı karşıya kalan erkekler daha moda ve karizmatik görünmek adına saçlarını sıfır olacak şekilde kazıtma yöntemine başvursalar da bu yöntem saç bakım uzmanları tarafından onaylanmamaktadır. Uzmanlar tarafından saç dökülmesine karşılık genellikle saç maskeleri ve saç kürleri önerilmektedir. Kimyasal içermeyen doğal ürünlerle karışımı sağlanmış maske ürünleri saç dibindeki kılcal damarları  güçlendirici etkiye sahiptir. İçerisinde sarımsak özü bulunan kürler memnuniyet açısından oldukça fazla rağbet görmektedir.

Son zamanlarda erkekler arasında uzun saç tipleri ve modelleri de fazla tercih edilmektedir. Uzun saç modeline sahip olan erkekler kadınlara oranla daha fazla oksijen ihtiyacı olduğundan dolayı saç bakım ürünleri nedeniyle yıpranma payı görülen saçlarını 2-3 ay da bir 4-5 cm uzunlukta kısaltarak bakımlarını gerçekleştirmelidirler.

Doğal ürün olarak Hindistan cevizi, aloe veralı ürünler adaçayı, elma sirkesi, bal ve yumurta sarısı, sarımsak özü içeren saç maskeleri veyahut saç kürleri karışımları gibi yöntemler sayesinde de kimyasal ürünlerden uzak durarak saç bakımlarını uzmanlar doğrultusunda sağlıklı bir şekilde gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Hepinize sağlıklı dökülmeyen uzun ömürlü saç sahibi olmanızı diliyoruz.

Bir cevap yazın