Kategoriler
Kimdir
🔥 0 views

Ernst E. Hirsch

Ernst Eduard Hirsch, Alman-Türk hukuk profesörüdür. Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde yirmi yıl ders vermiştir. Hirsch, Türk hükumetine çeşitli konularda danışmanlıklar yapmış ve bazı kanunların hazırlanmasında öncülük etmiştir.

Yargıtay Ticaret Dairesi Eski Başkanı İsmail Doğanay profesörün ölümünün yirminci yıldönümü vesilesiyle kaleme aldığı bir yazıda hocasından şöyle söz eder;

Hitler’in bilmeden biz Türklere yaptığı en büyük iyilik, üstün ırkçılık iddiası ile ülkesinden kovduğu Yahudi asıllı fakat dünyaca ünlü 45-50 kadar bilim adamının bize sığınmasına neden olmasıdır. İstanbul Üniversitesi’ne gelen bu bilim adamları içerisinde Türkçeyi en erken öğrenen ve öğrencilere ilk kez ‘Türkçe’ olarak ders vermeye başlayan aziz hocamız Hirsch’tir. Değerli hocamız Türkiye’de kaldığı yirmi yıl içerisinde sadece hocalık yapmakla kalmamış, aynı zamanda, halen yürürlükte olan ‘Türk Ticaret Kanunu’ tasarısını da -karşılığında hiçbir ücret almadan- tek başına hazırlamıştır.” (Cumhuriyet 30.03.2005)

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.