Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet
🔥 0 views

Geleceğin parlayan yıldızı: Node.js

Node.js oldukça yeni. Bir çok programcı daha ne olduğunu bile tam olarak anlayabilmiş değil.

Kimlerden bahsediyorum. Elbette Amerikalılardan veya avrupalılardan değil. Onlar herşeyin farkında. Bizim kendi insanımızdan bahsediyorum.

Node.js ile tanışalı 6 ay kadar oldu. Beni büyüledi diyebilirim. İsin üzücü yani ise… Youtube de 2, 3 yıl öncesine ait birkaç video ve bir blogger blogu dışında ki yine 2, 3 sene öncesine ait dışında türkçe kaynak yok. Fakat yabancı youtube kanallara şöyle bir göz atacak olursanız, node.js hakkında ve bu ortam üzerinde çalışan uygulamalar hakkında son bir saat içerisinde yüklenmiş yeni videolara bile rastlayabilirsiniz.

Node.js hakkında araştırma yaparken rastladığım bir video bir sempozyum gibi birşey yazılımcılar deneyimlerini anlatıyor. Ve orada biri çıkıp şöyle bir laf ediyor bir bayan: “işte node.js bir ara yükselişe geçti. Yeniydi, herkes meraklandı, ona yöneldi. Sonra angular.js çıkınca node.js nin modası geçti bir kenara atıldı.” gibi sözler sarfediyor. Burada angular.js ile node.js nin karşılaştırmasını yapıyor aklınca. Halbuki bu ikisi birbirinden çok farklı şeyler. Konuya başlarken size bahsettiğim ve daha yazılımcılar ne olduğunu dahi anlamış değil dediğim mesele işte buydu. Üstelik bunu Turkcell’le çalışan bir kurumda, ona uygulama üreten bir ekibin parçası olan biri söylüyor. Bizim türk yazılımcıların durumunu gözler önüne seren vahim bir olay.

Bana gelince, node.js ve benzerleri (olursa) eski hantal sistemleri yerinden söküp kullanıcı etkileşimini üst düzeye çıkaracak diye düşünüyorum. Basit bir mesajlaşma uygulaması bile insanları anlık etkileşim ile birbirine bağlaması sonucu büyük bir popülerlik kazanıyor. Bugün sosyal ağlar anlık etkileşim ile ayakta duruyor. Birebir etkileşim. Node.js bunu daha hızlı bir şekilde, daha az kaynak ihtiyacı ile karşılayacak bir platform. İşte bu nedenle çağa ayak uydurmak isteyenler, gerisinde kalmak istemeyenler node.js bilmeli ve gelişimini takip etmeli. (Konuya yabancı olanlar için bir fikir edinmeniz açısından: Agar.io node.js üzerinde çalışır.)

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.