Kategoriler
İş ve Finans
🔥 0 views

Genç traderların yaptığı 6 büyük hata

Birinin iyi bir trader olduğunu nasıl anlarsınız? Bunu anlamak için belirli bir kriter listesi yok. İyi bir trader olmak biraz bilim biraz da sanat işi. Fakat iyi bir trader olmanın evrensel olan tek bir özelliği var: Riskleri gözardı etmek.

Sadece tek bir hata yapılan tüm işi alt üst edebilir. İşte genç (ve yaşlı) traderlarin yaptığı 6 hata:

1.Kazançlı işlemleri erken sonlandırmak

Bu en çok yapılan hata. Genç traderlar küçük kâr oranları alarak aceleci davranırlar ve daha büyük hamleleri ıskalarlar. Kazançlı işlemlerde biraz sabırlı olmak gerekir.

Apple iyi bir örnek teşkil ediyor. Temmuz 2002’de, ilk jenerasyon iPod çıktıktan 9 ay sonra Apple’a 10,000 dolarlık yatırım yapan biri bugün milyoner olabilirdi. Fakat, borsada Apple üzerinden işlem yapan kaç kişi milyoner oldu?

Belki de, küçük kazançlara yönelmek insan doğasıdır ama yatırım yapacak kadar çok paranızın olması için birkaç işlemde risk alıp çok kâr elde etmeye çalışmalısınız.

2.Kaybeden işlemlerle vakit kaybetmek

Bu da ikinci en yaygın hata. Genç traderlar kaybeden işlemlerden asla vazgeçemiyorlar. Konu değer kaybeden hisselerse geldiğinde sabırsız olun. Burada önemli olan büyük kayıpları durdurmak ve devam etmektir.

Acemi traderlar piyasanın neden yanlış gittiği ile ilgili bahaneler ararlar. Piyasaların her zaman doğru olduğunu hatırlayın!

Belki de, deneyimsiz traderların değer kaybeden işlemleri sonlardırmakta tereddüt etmesi yenilgiyi kabul etmemesinden kaynaklanıyor. Bunları aşın! Bazen en iyi trade hızlıca davranıp sadece yüzde 5 kaybetmektir, çünkü elde tutmak size yüzde 50’sine mal olabilir.

3.Herkesin aynı fikirde olduğu işlemler yapmak

Genç traderların yaptığı diğer bir hata ise herkesin aynı fikirde olduğu işlemleri çok sevmek. Herkes seviyorsa, bu iyi olmalı değil mi?

Bu tarz işlemlere bulaşmak bir nevi üç kart oyunu oynamak gibi birşey. Kolay duruyor, biraz kazandırıyor ve sonra bir anda ne olduğunu anlamadan tüm paranızı kaybediyorsunuz.

Herkesin aynı fikirde olduğu işlemler genellikle yeni hisselerin fiyatlandırılması anlamına geliyor. Sonra olan şey ise tecrübesiz trader hiçbir zaman değişikliklere yeterli derecede hızlı tepki veremiyor. En kötü zamanda tıkanmaya meyilli oluyor ve tüm parasını kaybettikten sonra tıpkı üç kart oyunundaki gibi oyunun adaletsiz olduğunu iddia ediyor.

4.Wall Street dahilerini dinlemek

Warren Buffett 2002 yılında yayınlanan Berkshire Hathaway yıllık raporunda vadeli işlemleri finansal kitle imha silahları olarak tanımlamıştı. Başka bir raporda ise “potansiyel olarak öldürücü” olduğunu söylemişti.

Ancak S&P 500 endeksinde 2002’den 2009’a kadar Bank of Amerika için uzun sure işlem yaptıktan sonra uzun vadeli S&P 500 tahvillerinin en büyük satıcısı yine Berkshire Hathaway oldu. Vadeli işlemlerin nükleer tehditleri hakkında uyaran kişi küresel piyasaların yıkımına ortam sağlıyordu.

Bu Başkan Obama’nın İran’daki nükleer tehdit ile ilgili uyarmasına ve sonrasında büyük yıkıma neden olacak bombanın yapımına olanak tanımasına benziyordu.

Warren Buffett’in yaptığı ise, muhtemelen traderları kendisi tam tersini yapacakken aldatmasıydı.

Önemli olan nokta, Wall Street ikonlarını dinlerken halka açık olarak söylediklerinin bir nedeni var ve sizin yararınıza değil. Bir sonraki sefere Carl Icahn ya da Bill Ackman’ın piyasalar hakkında görüşlerini dinlerken biraz daha dikkatli olun!

5.Kötü zaman yönetimi

Sadece ABD’de binlerce hisse var. Her ülkenin borsası var, ayrıca tahvil piyasası, döviz piyasaları, emtialar. Tüm bu fazla bilgiyle, her iyi trader çok ama akıllıca çalışmalı.

Mesela, bir şirket ilgi çekici geliyorsa, ne yüzünden olduğunu bulmak gerekir. Bunu bulmanın en iyi yolu ise websitesine bakmaktır. Akıllıca çalışmak basit tutmak anlamı taşır. En önemli bilgiyi en hızlı şekilde öğrenip gürültüye aldırış etmemek gerekir.

Zaman yönetimi aynı zamanda geçmiş işlemleri unutmaktır da. Gelecek sizin önünüzde. Neyi yapabilirdim ya da yapmalıydım diye üzülmek sadece zaman kaybı. Ve zaman eşittir para.

6. Kuvvetli yönlere odaklanmamak

Deneyimsiz traderların yaptığı bir diğer ortak hata ise rahat ettikleri alan dışında işlem yapmaları. Genç traderlar ABD piyasında çok az başarı yakalayabiliyorlar ve daha sonra brent petrolde işlem yapmaya karar veriyorlar.

Olana odaklanın. İyi olduğunuz neyse onun üzerine çalışın. Böylece en iyisi olabilirsiniz. Peter Lynch gibi bir yatırımcıyı kariyerinin yarısında kısa vadeli Yunan borçlarında işlem yaptığını görmezsiniz. Tıpkı Michael Jordan’ın kariyerinin yarısında basketbolu bırakıp beyzbol oynamayacağı gibi.

Buradaki önemli nokta ise bir stil belirlediyseniz onun üzerine yoğunlaşmak. Kuvvetli yönlerinize odaklanarak uzun soluklu bir kariyer inşa edebilirsiniz.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.