Kategoriler
Sağlık
🔥 0 views

Grip aşısı ne zaman vurulur?

Öncelikle en önemli konu olan Grip aşısı ne zaman vurulur sorusunun cevabını açıklayalım. Grip aşısı grip salgınları başlamadan hemen önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem Ekim-Kasım ve Aralık ayları olmalıdır.

Grip aşısı her sene kendini yeniler. Bir önceki mevsimin en çok rastlanan grip virüsü türlerine göre yeniden hazırlanır böylece güncel grip virüslerinden korunma sağlanmış olur. Grip aşısının koruma süresi genellikle 6-12 ay kadardır. Etkisini ise yapıldıktan yaklaşık olarak 2-3 hafta sonra göstermeye başlar.

Şayet yumurtaya, tavuk proteinlerine alerjiniz varsa veya ateşli bir hastalık ya da akut bir enfeksiyon durumunuz bulunuyorsa grip aşısı sakıncalı olabilir. Bu nedenle grip aşısı olmadan önce mutlaka bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde grip aşısı yaptırılmaz. Emziren annelerin ise aşı olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Grip aşısı 6 aydan büyük ve herhangi bir hastalığı olmayan her çocuğa yaptırılabilir. Tabi önce aile hekiminin fikri sorulmasında ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesinde fayda vardır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.