Kategoriler
Bilim
🔥 0 görüntülenme

Günlük Hayatımızda Cam

Cam, stratejik açıdan önemli maddelerden biridir. Bulunuşundan günümüze değin bir taraftan çeşitleri artarken diğer taraftan kullanım alanı genişlemiş, vazgeçilmez bir tüketim maddesi olmuştur.

Otomotiv, içecek, gıda, beyaz eşya, mobilya ve ilaç üretimiyle inşaat, denizcilik, elektrik, elektronik gibi bir çok sektörde kullanılan en önemli malzemelerden biri camdır. Camın hayatımızda bu kadar yaygın olarak kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri de pek çok malzemeye göre üstün olan nitelikleridir.

Cam, temasta bulunduğu gaz, sıvı ve katı durumdaki maddelerin etkilerine karşı büyük direnç gösterebilir. Bu direnç, camın bileşimine bağlı olarak değişir.

Günlük yaşamımızda sıkça ismini duyduğumuz diğer bir cam türüyse kırılmaz lamine camlardır. Bu camlar kırılmaz lamine camlar olarak bilinse de aslında kırılan fakat dağılmayan camlardır. Kırılmaz lamine camlar, cam tabakalarının arasına bazı plastik maddeler konulup yüksek basınç altında sıkıştırılarak üretilir. Bu tür camlar yüksek darbeler karşısında kırılmaz, daha çok güvenlik amaçlı kullanılır. Otomobillerde kaza sırasında camın dağılmasını ve muhtemel yaralanmaları engellemek için de lamine cam tercih edilir.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.