Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet İş ve Finans
🔥 0 views

Haber sitesi proje çağrısı: Daha Büyük Oynamak

İnternet üzerinde para kazanmak fikri günümüzde oldukça popüler. Nedeni oldukça basit hızlı büyüme kapasitesi. Fakat şöyle bir durum var ki artık yapılan projeler ya büyük yatırım almalı bir yerlere gelebilmek için ya da kendinin finans kaynaklarını oluşturmalı. Her ikisi içinde mükemmel bir fikriniz olmalı diyebilirim. (İlerleyen bölümlerde Onedio.com’u da ele alacağız.)

1-) Uzun zamandır internet camiasının içerisindeyim. Sözlük denemelerimden tut sosyal ağ denemelerine kadar pek çok farklı projem oldu. Bu sıralarda elbette başkalarının çalışmalarını takip etme fırsatını da yakaladım. Şunu söyleyebilirim ki son bir haftada gençlerin yaptığı tek şey bloğumdan içerik almak ve tekrar bloğumu kaynak göstermek. Neden mi böyle yapıyorlar? Ya da neden zamanında aynısını bende yaptım ve halen de yapmaktayım? Elbette onların yapma nedeni ile benim yapma nedenim arasında fark var. İşte size bir ipucu diyerek benim kendi nedenimi açıklamak isterdim 😮 ama unutun bunu 😡 . İçerik çalan gençliğin nedenine gelince hepimiz biliyoruz zaten nedenini… bilmeyenlerinde canı cehenneme zaten bu yazı onlara hitap etmiyor. Sonuç şu böyle bir yere varamazlar yeni açılan sitelerin çoğu ilk bir yılında kapanıyor ve yaptıkları tek şey hosting sağlayıcılarını zengin etmek. Alan adı sağlayıcılarını zengin etmek. Vakitlerini boşa harcamak. Yapacağız iş çok farklı olsa da sektöre bir yenilik getirecek olsanız da okul, iş derken buna kimsenin vakti olmuyor. Sistem sürekli kendini yeniliyor, yenilikler sürekli ve kaçınılmazlar. Yani demek istediğim tek başına bu iş yürümüyor. Kesinlikle! İnternet sektörü tek başına iş yürütücek zamanı çoktan geçti. Tarihin derinliklerinde, eski çağlarda taş devrinde filan kaldı. Size bir örnek vereyim milliyet gazetesi Wikipedia da bulunan Adolf Hitler maddesini olduğu gibi almış ve kendi sitesinde yayınlamış ve ilk sayfada çıkıyor. Aynısını siz yapsaydınız sonuç ne olurdu? Bunu tek başına blog yazan biri yapsaydı sonuç ne olurdu? Elbette hüsran.

2-) Geçenlerde bir blogger yazarının yazısına denk geldim. Arkadışımız uzun zamandır bu işi yapıyor ve sitesinde adsense reklamı yayınlıyor. Belki bilenleriniz vardır. Bloghocam yazarı Serdar Kara’dan bahsediyorum. Yazısında adsense reklamlarının bir süreden beri sitesinde neden görülmediğini açıklamış. Şöyle diyor: “Konuk yazarın yazısını yayınladım. O da başka yerden araklamış. Bizim adsense reklamları bu sebeble engellenmiş. ” Durum kısaca böyle. Zaten sitenizde kopya içerik varsa adsense reklam vermiyor. Bu bilinen bir gerçek. Ama şöyle bir durum var ki Adsense hiçbir uyarı yapmadan nasıl oluyor da birden kestirip atıyor. Çünkü küçük lokma. Öyle değil mi?

3-) Kopya içerik konusunda en çok eleştiri alanlarda biri de Onedio.com. Bahsedeceğim demiştim. Sözümüz söz. Benimde canımı sıkıyor ama gerçek bu. Onedio.com kopya içerikle yol almış bir sitedir. Adamlar başardı demek ki oluyor. Yatırımda alıyor. Önemli olan da bana göre bu. Para kazandırıyor mu? Kazandırıyor. Ziyaretçi çekiyor mu? Çekiyor. Eğer sen bu işe tepkiliysen ziyaret etmezsin olur biter. Ama ayda milyon ziyaretçiye ulaşmış bir sitenin bunun için pek üzüleceğini sanmıyorum… Peki nasıl oldu?

Eğer nasıl olduğunu yaşayarak görmek istersen imzamdaki adresten bana ulaşabilirsin.

Sözlük devrinin bittiğini düşünüyorum. Onlar eski çabalarının meyvesini yiyorlar. Ama haber siteleri halen iş yapıyor. Yapmaya da devam edecek. Kısacası bloğuma yazar arıyorum. Bunun için size para da önermiyorum. Belki daha önemli bir şey “hisse” öneriyorum. İçeriği popüler konular da listelenen kişiler hisse olarak emeklerinin karşılığını alacaklar. Denemeye değer mi? Ben değeceğini düşündüğüm için burada şuan bu yazıyı yazmakla meşgulüm. Düşünsene her gün haber sitelerine girip haber okuyorsun. Ama bunu benim için kendi sitemde yayınlayacak biri olsaydı. O zaman başka siteleri ziyaret etmek zorunda kalmazdım.

İlgilenenler imzamdaki adresten bana ulaşabilirler. site VsBack

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Haber sitesi proje çağrısı: Daha Büyük Oynamak” için bir yanıt

Yapmanız gereken tek şey yorum kısmına mail adresinizi girmek. Yazar davetiyesi alacaksınız. Yazıların orjinal olmasına da gerek yok. Sadece ilgi alanınız da olan ve kaliteli bulduğunuz içerikler olması yeterli. Tabii dediğim gibi karşılığını alabilmeniz için popüler konulara girmeli.