Kategoriler
Din ve İnançlar Kültürler ve Toplumlar Nedir
🔥 0 views

Hacer el-Esved

Hacerü’l-Esved (Arapça: الحجر الأسود,) Kabe’nin duvarındaki siyah ve parlak taş.

Yaklaşık 50 santimetre olan bir meteor parçası olduğu iddia ediliyor. Hac sırasında hacılar tavaf ederken her bir dönüşte bu taşı selamlar, el sürer veya öperler.

Rivayete göre İslam öncesi dönemde Kabe hasar görmüş ve yeniden yapılmıştır. Bu inşaat sırasında siyah taşın kimin tarafından yerine yerleştirileceği ihtilaf konusu olmuş ve Muhammed‘in hakemliği ile bu sorun çözülmüştür.
Hacer’ül-Esved hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Günümüzde bu taşın parçaları gümüş bir çerçeve içinde tutuluyor. Bunun Emevilerin Mekke’yi ele geçirme sırasında verdikleri hasarla ilgili olduğu düşünülmektedir.

İnanç


Rivayete göre İbrahim peygamber bu taşı Kabe’nin köşesine yerleştirmiştir.

Tirmizî’nin Sünen’inde kaydedilen bir hadise göre taşın cennetten indiği, ilk zamanlar bembeyaz olduğu ancak günahkarların günahlarıyla karardığı ifade edilir.

Hadis-i Şerifinde Peygamber Muhammed, “Taşa (yani taş dediği Hacer-ül Esved’e) cahiliyet kirlerinden bir şey dokunmasaydı, ona sürünen sakat ve hastalar mutlaka şifa bulurlardı. Yeryüzünde ondan başka cennetten gelmiş hiçbir şey yoktur.” demiştir. Hacer-ül Esved öyle bir taş ama o vakit cahil insanların, Allah’a şirk koşanların günahları üstüne geldi. O tesir şimdi de var ama azalmıştır.

İkinci halife Ömer bin Hattab bu taş için, “Biliyorum ki sen faydası ve zararı olmayan bir taşsın. Allah Resulü’nün seni öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim” dediği rivayet edilir.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.