Kategoriler
Kimdir
🔥 0 görüntülenme

Halit Ergenç

Halit Ergenç , (d.  30 Nisan   1970 ,  İstanbul )  Türk  dizi, film ve tiyatro oyuncusu.

Halit Ergenç ortaöğrenimini  Beşiktaş Atatürk Lisesi ‘nde tamamlamıştır. 1989’da  İTÜ  Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri’nden ikinci senesinde ayrılan Ergenç, aynı sene girdiği  Mimar Sinan Üniversitesi  Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümlerini bitirmiştir.

Oyunculuk kariyerinde önemli bir yere sahip olan müzikal, opera ve bale çalışmaları arasında The Adventures of ZAK-New York, Kiss Me Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa bulunmaktadır. Tiyatro çalışmalarına ise Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol oyunlarıyla devam eden sanatçının beyazperdede de rol aldığı önemli projeleri bulunmaktadır.

Sanatçı izlenme rekorları kıran  Binbir Gece  adlı televizyon dizisinde de rol almıştır.  2006  senesinde bu dizideki rolü ile en iyi erkek oyuncu dalında Altın Kelebek ödülünü kazanmıştır.

Halit Ergenç,  Bergüzar Korel  ile evlidir ve Ali Ergenç isminde bir erkek çocuk babasıdır.

2011 yılı başı itibariyle Show TV ve Star TV de yayınlanan  Muhteşem Yüzyıl  dizisinde Osmanlı Devleti’nin önemli padişahlarından  Kanuni Sultan Süleyman ’ın karakterini canlandırmaktadır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.