Kategoriler
Devlet ve Politika
🔥 0 views

Hamburg 2024 Olimpiyatlarına neden “Hayır” dedi?

Almanya’nın 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için aday gösterdiği Hamburg’da halk, Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak istemedi.

Pazar günü Hamburg’da ve kent yakınlarında yelken yarışlarının düzenlenmesi için aday gösterilen Kiel’de yapılan referandumda oylamaya katılanların yüzde 51,7’si Olimpiyatlara ‘Hayır’ dedi.

Hamburg’un yanı sıra, Roma, Paris, Budapeşte ve Los Angeles da aday gösterilmişti.

Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz, “Bu bizim istemediğimiz bir karardı, fakat karar gayet açık” dedi.

Almanya en son 1972’de Münih’te Olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştı.

Yaklaşık 11.2 milyar euro maliyeti olan ve belediyenin yalnızca küçük bir oranını karşılayacağını söylediği Olimpiyatlara karşı çıkanlar bu harcamaları ‘israf’ olarak görüyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi sözcüsü ise oyunlar için “Şehir, ülke ve Almanya sporu için büyük bir fırsat kaçırıldı” dedi.

Sözcü, “Şehir ayrıca Komite tarafından Olimpiyatların başarısı için yapılması öngörülen 1.7 milyar dolarlık yatırımı da kaybetti. Hamburg ise yalnızca 1.2 milyar euro yatırabileceğini açıklamaştı” diye konuştu.

İki yıl önce de Münih halkı, düzenlenen referandumla 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak istemediğini duyurmuştu.

Boston da 2024 Olimpiyatları için adaylığını Temmuz ayında çekti. Ev sahipliği yapacak şehir 2017 yılı Eylül ayında açıklanacak.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.