Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet

Hostingten Wampserver’a WordPress site taşıma?

WordPress sitenizi localhost serverinize taşırken nasıl bir yol izlemeniz gerektiği kısaca anlatıldı.

Soru: İyi akşamlar, Hosting üzerinde çalıştığım Woocommerce web sitemi wampserver’a taşıyıp oradan çalışma yapacağım. Ancak bir türlü yapamadım. Bu konuda video ya da yazı tarzında bir içerik var mı acaba? Public html’deki dosyaları www klasörüne atıp, db’i ayarlamama rağmen hiç bir tepki vermedi. Nedeni ne olabilir sizce?

Cevap: WordPress sitelerini Wampserver’e taşırken Public html içerisindeki dosyaları www klasörüne atmalı ve veri tabanı ayarları içinde “www” klasörüne attığınız dosyaların içerisinde “wp-config.php” dosyasısını bularak yerel veritabanınızın ve kullanıcı bilgilerinizin girişini yapmalısınız. Buraya kadar yaptıklarınız doğru. Daha sonra içeri aktardığınız veri tabanı içerisinde sonunda “options” yazan tabloyu açarak “siteurl” ve “home” değerlerini “localhost” olarak değiştirin. Bu değerleri yani taşıma yaptığınız yerdeki alan adını “localhost” olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Burada kullandığınız server Wampserver olabileceği gibi Xampp web sunucusu yazılımı da olabilir. Ben Xampp’ı tercih ediyorum. Onda wordpress dosyalarının atılması gereken klasör “www” değil sadece adı başka, dosyaların atılması gereken klasör “htdocs” klasörüdür arkadaşlar.

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Bir cevap yazın