Kategoriler
Teknoloji

I PHONE TELEFONLARDA ÖN BELLEK TEMİZLEME

I phone telefonlar diğer android özellikleri barındıran akıllı telefonlara nazaran daha çok tercih edilen ve müşteri potansiyeli yüksek olan bir markadır. İOS işletim sisteminin akıllı telefonlarından olan i phone telefonlarının Android akıllı telefonları ile kıyaslandığında öne bellekleri daha zor temizlenmektedir. Bunu yapmak için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygulamalar adına konuşacak olursak uygulamaların silinip yeniden yüklenmesi gerekmektedir. Android telefonlarda ise bu işlemi gerçekleştirmek için sadece uygulama menüsünü kullanmak yeterli olmaktadır.

Olaya uygulama bazında bakıldığında uygulamaların silinerek yeniden yüklenmesi veya uygulamanın kendi özelliğinde bulunan sistemden hareket ederek ön bellek temizleme işlemi yapmak zorlu ve uzun bir yoldur ancak telefon Ram belleğini temizleyebilmek çok zor bir işlem değildir. I phone akıllı telefonlarında uzun bir süre sonra ram temizliği yapılmadığında ise zaman içerisinde telefonda yavaşlama ve uygulamalarda donma görülebilmektedir. I phone ram temizleme için kullanıcılar adına farklı ve kolay yöntemler bulunuyor mu? I phone ram temizleme için hangi işlemler yapılabilir? Bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

I Phone reebot işlemi ile ön bellek temizleme

I phone akıllı telefonlarında bulunan bu özellik sayesinde telefonu kapatmadan dahi istenilen anda ram temizleme işlemi gerçekleştirilebilir. Telefonu kapatmaya gerek kalmamanın yanı sıra bu işlem kısa bir süre zarfında yapılır. Bu işlem bu sebeple kullanıcılar tarafından çok tercih edilmektedir. Ancak bu işlem ı phone 4. Seri sonrası telefonlarda uygulanabilmektedir. Bu işlemin adı reboot işlemidir.

Reebot işlemini gerçekleştirebilmek için öncelik olarak telefonun kilit ekranını açmak gereklidir. Kilit ekranı açılmadan bu işlem gerçekleştirilemez. Kilit ekranı açıldıktan itibaren power tuşuna bir süre basılı tutulur. Basılı tuttuktan sonra kapatma menüsü gelir. Bu defada menü kapanana kadar ise home tuşuna basmak gereklidir. Bundan sonra ise ana ekrandan çıktıktan sonra kapatma menüsü kapanarak işlem gerçekleşmiş olacaktır. Bunun haricinde fazladan bir uygulamaya gerek yoktur. Ancak bu uygulamayı ancak ı phone 4 sonrası serilerde kullanabilirsiniz. Eski telefonlarda ise bu yöntem uygulanamamaktadır.

Yeniden başlatarak ram temizliği yapmak

I phone ram temizleme işlemi için farklı ve basit olan bir yöntem ise telefona reset atmak yani yeniden başlatmak olacaktır. Android akıllı telefonlarda yaygın bir biçimde ram temizleme yöntemi olarak kullanılan yeniden başlatma yönetimi I phone telefonlarının bütün serilerinde de gerçekleştirilebilmektedir. Güç tuşuna bastıktan sonra yeniden başlat butonuna bastığımızda telefon yeniden başlatılacaktır.

Telefon yeniden başlatıldıktan sonra ise otomatik bir şekilde RAM bellek üzerinde tutulmakta olan ön bellek verileri de temizlenmiş olacaktır. Detaylı bir ram temizleme işlemi olmasa dahi bir süreliğine telefondaki donmaları ve takılmaların önüne geçmek için kullanışlı bir yönetimdir. Bir nebze olsun olumlu olarak etki sağlamaktadır.

Telefonunuzda çok sık çökme görülmekteyse, uygulamalar açıldığında durdurma hataları ile karşılaşıyorsanız, uygulama veya internet tarayıcısı kullanırken yanıt vermiyor sorunu ile karşı karşıya kalmakta iseniz, ekran geçişlerinde yavaşlamalar veya takılmalar görülüyor ise bu tip durumlarda RAM belleğinin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer Ram temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra aynı sorunlar ile yine karşı karşıya kalıyor iseniz bu durumda telefonu sıfırladıktan sonra sorunların çözülüp çözülmediğine dikkat etmeniz gerekir. Eğer tüm bu uygulamaları gerçekleştirdikten sonra bile hala sorunlar devam etmekte ise donanım ile alakalı bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda ise yetkili servisle irtibata geçerek sorunun çözümü hakkında detaylı bilgi ve yardım almanız gereklidir.

Bir cevap yazın