Kategoriler
İş ve Finans
🔥 0 views

İçerikle pazarlama

İçerikle Pazarlama (Content Marketing), Sosyal Medya sürecinin önemli bir parçası olup, yeni ekosistemde markaların pazarlama sürecinde önem kazanan yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama süreci.

2001 yılında ABD‘li Joe Pulizzi tarafından ortaya atılan “İçerikle Pazarlama” kavramı daha sonra küresel olarak kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır.

İçerikle Pazarlama, markaların yazı, ses, görüntü (fotoğraf/video), grafik, infografik ile hazırlanmış içeriklerin hedef kitlelerin dikkatini çekerek ve bu içeriklerle onlarla bağ kurmalarını sağlamayı hedefleyen yeni nesil pazarlamadır.

Joe Pulizzi, İçerikle Pazarlama’yı şöyle tanımlıyor:

“İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.”

İçerikle Pazarlama için, Blog, Facebook, Twitter, Youtube gibi çok sayıda sosyal ağ platformunu kullanılır. Yine sıklıkla e-kitap, e-dergi, e-mailing marketing gibi dijital araçlar da “İçerikle Pazarlama”da kullanılan kanallardır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.