Kategoriler
Teknoloji

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir

Günümüzde artık pazarlamacılık yapmakta olan firmalar veya bahis şirketleri site tanıtımları ve kampanyalarını insanlara duyurabilmek için telefon numaralarına sıklıkla mesajlar göndermektedirler. Fakat bu istenmeyen çağrılar ise tüketiciler adına büyük sorun teşkil etmektedir. Kullanıcı topluluğu aracılığıyla ülkemizde bildirilen 600 bin adet istenmeyen telefon numarası bulunmaktadır. Bu numaraların tespitini ise Truecaller adlı program gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde 2 milyon ve dünya üzerinde 150 milyon kullanıcı tarafından beğeni toplayan ve destek olan bu program veri tabanı olarak gelen aramaları ve mesajların istenmeyen bir numara olduğunu belirleyerek bu numaralardan çağrılar veya kısa mesajlar geldiğinde çağrının spam olup olmadığını telefon ekranında belirtmektedir.

Bu program sayesinde kullanıcılar telefonlarını açmayacakları ya da meşgul sinyali verebilmesi ile beraber uygulama özelliği olarak otomatik engelleme seçeneği de yer almaktadır.

Cep telefonu kullanma yaşı artık günümüzde çok küçük yaşlara kadar inmiş bulunmaktadır. Bu durumlarda ise telefon kullanmak olan kişilerin sayısı gün geçtikçe daha da çok artmaktadır. Fakat bazı insanlar ve özellikle de ülkemizdeki kadınlar telefon aracılığıyla rahatsız edildiğinden dolayı teknolojik imkânlardan faydalanmak adına numaraları engellemeyi tercih etmektedirler. Bu yazımızda sizlere istenmeyen numaraların nasıl engellendiği hususunda bazı bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Günümüz koşullarında artık teknolojik imkânlara herkesin kolaylıkla ulaşması ile birlikte bazı insanlar bunu kötüye kullanmaktadırlar. Artık günümüzdeki güncel akıllı telefonlar ile bunları çözüme kavuşturmak mümkün olmaktadır. Akıllı telefonlarda istenmeyen aramaları engellemek adına birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de BlacList programıdır. Bu uygulama sayesinde istenmeyen aramalar ile kısa mesajları kolay bir yolla engelleyebilmektesiniz. Bu uygulama hakkında daha detaylı bilgilerden bahsedelim.

Black list uygulaması sayesinde belirlenen numaralardan gelen aramaları ve mesajları kolay yöntemler ile engelleyebilirsiniz. Rehberde yer almayan numaralardan gelen aramaları ve mesajları da engellemek mümkündür. Bir bayan olarak özellikle sürekli rahatsız edilmekte iseniz bu program size kolaylık sağlayacaktır.

Rehberde bulunmayan numaraların engellenmesi önem arz etmektedir. Aramalar ve mesaj kayıtları otomatik olarak tutulmakta ise ve adli mercilere şikâyette bulunmak istiyorsanız rehberde bulunmayan numaraları engellemek önemlidir. Gelen mesajların içeriğine ulaşabilen bu uygulama sayesinde belirli anahtar kelimeleri içeren mesajların da kolaylıkla engellenmesini sağlamaktadır.

Akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılabilecek uygulamaların diğerleri ise Truecaller uygulamasıdır. Bu uygulamayı telefona indirdikten itibaren aramasını istemediğiniz her numarayı kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra Rehber için erişim izni ister. Bu erişim iznini kabul ederek uygulamayı açtığınızda “İstenmeyen En Çok Engellenenler” yolunu izleyin. Burada ülkemizde en çok engellene numaralar yer almakta.

Sizin de engellemek istediğiniz bir numara varsa “Bir numara ekle” bölümüne dokunun ve isim/numara alanlarını girin. Böylece yazmış olduğunuz numara engellenmiş olacaktır. Eğer “En Çok Engellenenler” bölümünde “Şimdi Güncelle” seçeneğine dokunursanız bu bölüm güncellenecek ve otomatik olarak en çok engellenen numaraları, engelli listenize ekleyeceksiniz.

Diğer bir seçenek olarak Windows Phone uygulamasında bu işlemi yapabilmek için öncelikle ayarlar bölümünde yer almakta olan arama+ sms filtreleme butonuna tıkladıktan sonra burada açılan engelli numaralar kısmından istenilen numaralı işaretleyerek engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bir daha bu numaralar sizleri asla rahatsız edemeyeceklerdir.

Diğer taraftan sizi daha önceden hiç aramamış birilerini de engellemek için ayarlar bölümüne giderek telefon kısmında yer alan engellenenler yerine geçtikten sonra yeni ekle diyerek istenilen numaranın sizi aramasını engellemiş olursunuz. Umarım bu yazılarımız sizler adına faydalı olur. Hepinize teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın