Kategoriler
Devlet ve Politika
🔥 0 views

Japonya’dan Türkmenistan’a 18 milyar dolarlık yatırım

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve beraberindeki heyet, Türkmenistan’da resmi temaslarda bulundu. Japon Başbakanı Abe’nin Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ilk ziyarette, iki ülke arasındaki ekonomik, mühendislik ve enerji alanındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi ve sözkonusu sektörlere 18 milyar dolarlık Japon yatırımının yapılması konusunda dev anlaşmalara imza atıldı.

Başbakan Abe ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov, altyapı projeleri başta olmak üzere doğalgaz, petrol, kimya sanayisi ve elektrik santralleri inşasına kadar pek çok alanda 18 milyar dolarlık yatırım projelerinin gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldı. Dünyanın en büyük 4. doğalgaz ülkesi Türkmenistan’da, Japon şirketler doğalgaz işleme tesisleri ile birlikte kimya sanayisi tesislerinin inşasında yer alacak. Başbakan Abe ayrıca, Japon şirketlerinin dünyanın en büyük 2. doğalgaz sahası olan Türkmenistan’daki Galkınış sahasının sanayiye kazandırılması projesinden yer alarak, bu arada GTL yakıtı üretim tesisi inşa edebileceklerini söyledi.

Türkmenistan’ın Japonya’nın yüksek teknoloji alanındaki tecrübelerinden istifade etmek istediğini kaydeden Berdimuhamedov; ulaşım, tarım, tekstil, güneş enerjisinin üretimi gibi alanlarda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Konuk Başbakan Abe ise Türkmenistan ziyaretinin önemli olduğunu ve bu ülkede Japon işadamlarının gelecekte pekçok alanda yeni yatırım projelerine imza atacaklarını söyledi. Abe, 18 milyar dolarlık yatırım paketinde daha önce mutabık kalınan mevcut projeler dışında yeni birçok altyapı ve enerji projelerinin yer aldığını ifade etti.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.