Kategoriler
Rüya tabirleri
🔥 2.465 görüntülenme

Kesilen hayvanların akciğerleri neden yenmez?

Kestiğimiz kurbanların akciğerleri yenir mi? Yenmezmi? Akciğer neden yenmez? Akciğeri yemek helal midir?

Kesilen hayvanların yenmeyen organları içerisinde akciğer yoktur.Akciğerin yenmesi caizdir ancak sağlık açısından bazı sakıncaları olduğu için yenmemesi tavsiye edilir.

Hayvanların hastalıklı akçiğer ve karaciğerlerinin, “hidatik kist” hastalığının önlebilmesi için tüketilmemesi, köpeklerin bile ulaşamayacağı şekilde gömülmesi gerekiyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “hidatik kistin hayvanlardan insanlara geçen parazitten kaynaklanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Karaciğer ve akciğere yerleşen kistin zamanla büyüdüğünü ve yerleştiği organa göre tahribata yol açtığını ifade eden Bilir, insanlar tarafından yenmeyen, kist taşıyan hastalıklı karaciğer, akciğer veya başka organların, kontrolsüz şekilde ortalığa atılması halinde, bunların köpekler tarafından tüketilebileceği uyarısında bulundu.

Bilir, şöyle devam etti:

“Bu şekilde kist içinde canlı durumda olan etken, köpeğe geçer. Hastalık etkeni, köpeğin dışkısı ile etrafa yayılır. Otlar üzerine bulaşmış olan etken, koyun ve sığırlar tarafından otlarla birlikte alınır ve hayvanın ciğerine yerleşen etken orada kist oluşumuna neden olur.

Böylelikle otobur hayvanlar ve köpek arasında bir hastalık zinciri oluşur. Hastalık etkeni köpeğin dışkısından köpeğin vücudunun çeşitli yerlerine ve tüylerine bulaşabilir, bu yolla köpeklerle oynayan çocuk ve yetişkinlere de bulaşabilir ve insanda da aynı şekilde karaciğer ve akciğerde kist oluşumuna neden olur.”

“Hastalıklı ciğer ve diğer organlar yok edilmeli”

Kesimevlerinde kesilen hayvanların hastalıklı ciğer ve diğer organlarının uygun şekilde yok edildiğini vurgulayan Bilir, günlük tüketim için alınan etlerde bu riskin olmadığını söyledi.

Kurban Bayramı’nda da mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlıkların alınması gerektiğine işaret eden Bilir, “Veteriner kontrolü olmaksızın çok sayıda koyun ve inek kesimi yapılabilir. Bu hayvanların bazılarında kist hastalığı olabilir. Hastalıklı ciğer ve diğer organlar uygun şekilde yok edilmez ve köpeklerin ulaşabileceği şekilde ortalığa atılırsa bu durum kist hastalığının yayılması bakımından tehlike yaratır” dedi.

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.