Kategoriler
Kimdir
🔥 1 view

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ (d. 27 Ekim 1983, Adana), Türk oyuncu ve eski manken. Edirneli bir anne ile Yugoslavya kökenli bir babadan dünyaya gelmiştir.

2002 yılında Best Model of  Turkey ve ardından da Best Model of the World seçilmesiyle adını duyurmuştur. Fakat popülerliğini 2005’te başlayan oyunculuk kariyeriyle sağlamıştır.

İlk olarak  Gümüş ‘te oynadığı Mehmet karakteriyle adından söz ettiren Tatlıtuğ, ardından  Menekşe ile Halil  ve Amerikalılar Karadenizde 2  gibi yapımlarda yer aldı. Asıl çıkışını ise  Halid Ziya Uşaklıgil ‘in  aynı adlı romanından  uyarlanan  Aşk-ı Memnu  ile yaptı. Behlül karakterini canlandırdığı dizide, başrolü  Beren Saat  ile paylaştı.

Kariyerine basketbolla başlayan Tatlıtuğ’un tek hayali  NBA ‘de basketbol oynamaktı. Adana’dayken “Fiskobirlik”, “Güney Sanayi”, “Çukurova Kulübü”, “Devlet Su İşleri” ve “Tarsus Amerikan Kulübü” gibi kulüplerde basketbol oynadı.  Ülkerspor ‘dan teklif gelmesiyle 2 yıl orada oynadı. Ardından 1 yıl Beşiktaş , 1 yıl da  Fenerbahçe ‘de oynadı. Tekrardan Beşiktaş’a dönen Tatlıtuğ’un antreman çalışmaları yaptığı sırada sakatlanmasının ardından basketbol kariyeri son bulmuş oldu.

Basketbol oynadığı dönemde, etrafındaki insanların vücuduna yaptığı iltifatlar manken olması fikrine ısındırmıştır. Mankenlik kariyerini asıl başlatan ise annesinin bir marketin camında gördüğü mankenlik ilanıyla olmuştur. Tatlıtuğ’un bir fotoğrafını şirkete göndermesiyle, mankenliğe adım atmış olur. Bu mesleği beğenmesiyle ardından gelen teklifleri de değerlendirmiş ve profesyonel anlamda manken olmuştur.

İki yıl ajanslarla birlikte çalıştıktan sonra, 2002  Best Model of Turkey  manken yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Böylece aynı yıl içerisinde  Best Model of the World ‘e katılmaya hak kazandı. Ardından katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan Tatlıtuğ, artık uluslararası camiada da tanınan bir isim oldu. Fransız mankenlik ajansı  Success ‘ten gelen teklifle  Paris ‘e yerleşti ve 1,5 yıl orada yaşadı.

Paris’te yaşadığı dönemde, birçok dizi teklifinin geldiğini öğrenen Tatlıtuğ, küçüklüğünden beri sinema ve televizyona olan ilgisi olduğundan gelen teklifleri değerlendirmek üzere  Türkiye ‘ye döndü.  Okan Bayülgen ‘den ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu  Laçin Ceylan ‘dan oyunculuk eğitimi aldı.

Oyunculuğa ilk adımını 2005 yılında,  Gümüş  dizisiyle attı.  Songül Öden  ile başrolü paylaştığı dizi, Türkiye’yle birlikte Arap ülkelerinde çok beğenildi. Hatta bu popülerliği bazı ülkelerde dizinin “genel ahlaka aykırı” bulunması gerekçesiyle yayından kaldırılmasını gündeme getirdi; fakat bu durum hiç gerçekleşmedi. Gümüş’ün ardından,  Menekşe ile Halil  ‘de Halil karakterini canlandırdı.  Amerikalılar Karadenizde 2  adlı filmde oynadı.

Kariyerindeki en büyük adım ise 2008’de  Beren Saat ‘le başrolünü paylaştığı,  Halit Ziya Uşaklıgil ‘in  aynı adlı romanından  uyarlanan  Aşk-ı Memnu  dizisinde canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri oldu. Behlül ile yengesi Bihter’in (Beren Saat) yaşadıkları yasak aşkı konu alan dizi, adından oldukça söz ettirdi. Dizide canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri, Tatlıtuğ’a  Altın Kelebek Ödülleri ‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırdı.

2010’da  Ezel  dizisinde, dizinin bitmesine yakın Sekiz adlı yan karakteri canlandırdı. Bunun dışında birkaç reklam filminde de yer aldı. Şu anda ise  Kanal D ‘de yayınlanmakta olan  Kuzey Güney  adlı dizide  Buğra Gülsoy  ile birlikte başrolü paylaşmaktadır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.