Kategoriler
Nedir
🔥 0 views

Kivi

Kivi ,  asma  benzeri  odunsu  bir  tırmanıcı bitki   türü  olan  Actinidia deliciosa ‘dan ve  A. deliciosa  ile diğer  Actinidia  türleri arası  melezlerden  elde edilen kültivar grubundaki   bitkiler  ile bu bitkilere ait yenilebilir  meyvelerin  ortak adıdır.

Kökeni  Doğu Asya  (esasen  Çin ) olan kiviler  çok yıllık bitkilerdir  ve  meyveleri  bol miktarda  C vitamini  içerir.

Kivi meyvesi,  Çin ‘in güneyindeki Yangtse Vadisine özgü bir bitkidir. Avrupalılar tarafından 1850’li yıllarda keşfedilen bitkinin birkaç türü 1900’lü yılların başında  Yeni Zelanda ,  İngiltere  ve  Amerika ‘ya yayıldı.

Kivi meyvesi, Yeni Zelanda’ya ilk kez 1904 yılında geldi. 25 yıl süresince bahçıvanlar tarafından geliştirildi, yetiştirildi ve bazı büyük meyveli cinsler seçildi. 1935 yılında, büyük meyveli cinsler Kaliforniya ,  Chico ‘daki “Plant Introduction Station”‘a gönderildi. 1960’ta, araştırmacılar Kaliforniya’da uygulanabilir metodlar geliştirmeye başlayarak, çiftçileri bu yeni ürünü ekmeleri için cesaretlendirdiler. Böylece 70’li yılların başında yeni bir  endüstri  doğdu.

Kivi asmaları 4-5 m ara ile ekilir. 1,8-2 m yüksekliğinde güçlü sırıklarla desteklenir. Güçlü asmalar; sürülmüş  toprağa , sık sulamaya ve  rüzgardan korunmaya ihtiyaç duyar. Bitki sağlıklı bir şekilde büyümek için ılıman  iklime  gerek duysa da filizlerin büyümesi için kış soğuğuna ihtiyacı vardır. Bitki Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve ürün ekim ayı ortası ile kasım aylarında hasat edilir.

Karadeniz bölgesinde yağiş fazlalığı nedeniyle sıcaklık düşük olur. Bu nedenle olgunlaşma aralık ayına da uzanır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.