Kategoriler
İş ve Finans

Koşan Bir Şaka Hayat Buluyor

Dogecoin, sahte Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i ilk kez vahşi doğada piyasaya sürmesinden sonraki birkaç yıl içinde piyasaya sürülen orijinal “altcoin” kripto para birimlerinden biridir.

Teknik açıdan Dogecoin çok yenilikçi değil. Birçok erken altcoin gibi, orijinal Bitcoin kaynak koduna dayanmaktadır.

Ya da daha doğrusu, Bitcoin’e dayanan Litecoin’e dayanıyor – ancak daha hızlı işlemler ve teklifin üst limitinin kaldırılması gibi birkaç küçük değişiklikle. Ancak Dogecoin, kültürel bir mercekle baktığınızda çok daha ilginç.

Kripto para birimi, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından geliştirildi ancak Avustralyalı Palmer o zamandan beri projeden ayrıldı. Kısmen komik olması için ama aynı zamanda Bitcoin’in yasadışı işlemler için bir para birimi olarak o zamanlar sorgulanabilir itibarından uzaklaştırmak için doge mem adını verdiler .

Şimdi Dogecoin, hemen hemen tüm erken türev altcoinleri geride bıraktı ve gelişen bir yatırımcı topluluğuna sahip. 2014 yılında Dogecoin sahipleri Jamaikalı kızak takımına sponsor oldu . Kısa süre sonra bir NASCAR sürücüsüne sponsor oldular.

Bu oyuncak Matchbox arabası bir kripto partisi müzayedesinde satın alındı. Talladega Superspeedway’deki NASCAR yarışlarında kullanılan Dogecar “Moonrocket” modeline göre modellenmiştir. Ellie Rennie’nin izniyle.

Dünyanın en zengin adamı Elon Musk , kripto para biriminin en önde gelen savunucularından biridir. Geçen Aralık ayında, gönderilen fiyat dogecoin Misk bir tweet havaya .

Bir cevap yazın