Kategoriler
Kimdir
🔥 328 views

Madara Uchiha

Madara Uchiha (うちはマダラ, Uchiha Madara), Japonca manga ve anime serisi Naruto’da kurgusal bir karakterdir. Uchiha clanının efsanevi lideri, Gizli Yaprak Köyü (Konohagakure)’nin Birinci Hokage Hashirama Senju ile kurucusudur.

Arka plan


Bu ikili köyün yönetim şekli yüzünden birbirlerine düşmüş, çıkan dövüşte Madara ölmüştür? Hayır Madara, sağ gözüne sakladığı izanagi sayesinde yeniden hayata dönmüş ve Hashirama Senju ile dövüşünde ondan ufak bir et parçası koparmayı başarmıştır. Bu et parçası sayesinde yaralarını tedavi edebilmiştir. Ölümünden önce işe her iki gözünde de Rinnegan uyandırmıştır. Ve bu sayede sadece Rinnegan kullanıcılarının çağırabildiği Gedo Mazo’yu çağırarak yaşam ömrünü uzatmıştır. Gözlerini küçük yaştaki Uzumaki soyundan olan ve Senju chakra’sı taşıyan Nagato Uzumaki’ye aktarmıştır(Nagato bunu hatırlamaz.).Yaralı halde bulduğu Uchiha Obito’yu Mugen Tsukuyomi planına katılması için ikna eder ve Gedo Mazo ile olan bağlarını koparıp yeniden dirilmek üzere ölür.

Karakteri ve kişisel özellikleri


Madara, savaşı her yönü ile seven bir shinobidir : Savaş sesleri, manzarası ve kendi kanının tadı. 5 kage ile savaşırken Tsunade’ye beni Hashirama kadar eğlendirebilir misin ? veya Guy ile savaşırken Harika Hashirama’dan sonra hiç bu kadar eğlenmedim demiştir (Guy’ye dediği pahalıya patlasada). Madara, sahip olduğu Indra chakrası ile Uchiha klanında dünyaya gelmiştir. Küçükken Hashirama ile kendi köylerini kurma hayalini paylaşmışlardır. Fakat büyüdükçe Madara masumluğunu kaybetmiştir. Çok sevdiği küçük kardeşinin ölümü ile Senju’ya olan öfkesi artmıştır ve Eternal Mangekyou Sharingan’a sahip olmuştur.daha sonra ölmeden önce rinnegan uyandırmıştır

Yetenekleri ve güçleri


Madara, Eternal Mangekyou Sharingan ve Rinnegan sahibi birisi olarak gücünü gözlerinden alır. En sık kullandığı göz gücü Susanoo’dur. Mükemmel Susanoo adlı normal bir Susanoo’nun iki katı boyutunda ve uçabilen Susanoo oluşturabilir.

Göz gücünün yanı sıra Taijutsu ve Ninjutsu’ya da hakimdir. Gençlik yıllarında Gunbai ve Orak kullanırken Edo Tensei ile diriltildikten sonra sadece Gunbai kullanmıştır.

Animede gösterildiği üzere sadece Taijutsu kullanarak Gaara’nın yönettiği 4. Birliğin büyük bir kısmını yok etmiştir. Her Uchiha gibi Madara’da Ateş elementini ustalıkla kullanır. Aynı zamanda Kabuto’nun sayesinde Hashirama Senju’nun Kekkei Genkaisi olan Mokuton’u(Orman Salınımı) kullanabilir.

Dirilip sağ Rinnegan’ını aldıktan sonra 9 bijuu’yuda birkaç saniye içinde toplanmıştır. Daha sonra 10 kuyruklu’nun jinchūriki’si olarak Rikudou Sennin’in gücüne vakıf olmuştur. Madara’nın sağ gözü kendisinin görünmez klonlarını oluşturmasına olanak sağlar. Ancak Sasuke Rinnegan uyandırdığında bu klonları görebilmiş Naruto ise Senjutsu’su sayesinde göremese bile çok iyi sezebilmiştir. Madara Rikudou Sennin’in Senjutsu’suna sahip olduğunda uçabilmiş ve ölümü durdurabilecek seviyede iyileşme gücüne sahip olmuştur. Obito’dan sol gözünde aldığında alnında Juubi’nin gözü uyanmış ve bu göz ile Mugen Tsukuyomi(Sonsuz Tsukuyomi) ‘yi gerçekleştirmiştir.

İlk zamanlar

Ninja tarihinden çok önceye dayanmaktadır. 2 kardeşden birisi Madara olmaktadır. Diğerinin konuşmalarda ismi geçmemektedir…

Tüm Tekniklerde, birbirlerine tam anlamıyla eşitlerdir. İkiside Sharinganlarını aktif hale getirmişlerdir. Ve giderek güçlenmektedirler. En sonunda ikisi de Sharingan’ın asıl gücü ve gerçek laneti olarak bilinen… Mangekyou Sharingan’ı elde etmeyi başarmışlardır.

( Burda ayrıntı giriyorum. Bu Mangekyou Sharingan’ı, Ben zannetmiyorum ki ikiside en yakın arkadaşlarını öldürerek elde ettiler. Büyük bir ihtimal, başka bir yöntemi daha mevcut. )

Ve bu elde ettikleri büyük güç sayesinde…
İki kardeş, içinde bulundukları Uchiha clan’ın diğer üyelerine kendi güçlerini kanıtlamış ve Güçlerini fark ettirmişlerdir. Büyük kardeş olan Uchiha Madara, Clan’ın liderliğini eline almıştır. Bu clan, iki güçlü kardeş sayesinde bir çok clan’ı dize getirmiştir. Tüm dünyada, isimlerini duyurmuşlardır…

Fakat bir gün Madara kendisinde büyük bir değişiklik farketmiştir. Güçlü gözleri artık işe yaramamktadır ve Tüm dünyası karanlık içerisindedir. Gözlerini geri getirmek için pek çok yola başvurmuş ve, hiç biri işe yaramamıştır. Birgün, Madara büyük bir karanlığın içerisine girerek, Kendi kardeşinin gözlerini almıştır… ( Bu arada, Madara’nın kardeşi öldümü ölmedimi bilinmemektedir. Ben gözleri çıktıkdan sonra öldüğünü düşünmekteyim ) Kardeşinin Güçlü gözleri sayesinde, Işık Madara’nın dünyasına tekrar geri dönmüştür. Ve Bir daha asla gitmemiştir… Madara bir öncekinden daha büyük bir güç elde etmiştir. ( Biz buna -PMS- ” Permanent Mangekyou Sharingan ” diyoruz.) Ve bu büyük güç ile, 9 kuyruklu şeytan tilki olarak bilinen, en güçlü ” youmayı ” dize getirmiş bir evcil hayvan gibi kullanmıştır.

Tekrardan, Uchiha clan’ı büyük savaşlar kazanmış gücünü dünya çapında duyurmaya devam etmiştir. En sonunda kendisi gibi Güçlü bir clan ile bir ittifak kurmuştur.

( Fakat burada bir ayrıntı girmek istiyorum. Itachi’nin söylediğine göre, Uchiha clan’ı içerisinde güç elde etmek isteyen herkes… En yakın arkadaşını öldürüp Mangekyou Sharingan, ardından kardeşlerini öldürüp Onu kalıcı yapmaya çalışmıştır. Bir bakıma Uchiha clan’ı, elde edilen bu lanetli güç sayesinde içerisinden çökmeye başlamıştır. )

Uchiha’nın Ittifak kurduğu bu diğer büyük clan’ın ismi, Senju Clan’ını dır. Yani birinci Hokage’nın ( Shodaime – Nidaime )…
Uchiha Madara ve Shodaime ( ismini bilmemekteyim ) Konoha Gizli yaprak köyünü kurmuşlardır. Shodaime, Hokage’lik yaparken…

Uchiha clan’ı ise, Gizli yaprak köyü’nün polis gücünü oluşturmaktadır…

Bir zaman sonra, sebebi bilinmeyen bir kavga çıkmıştır. Ve Shodaime ile Uchiha Madara, ” Vadinin Sonu ” adlı bir şelale’nin altında büyük bir savaş vermişler. Bu savaşı da Shodaime kazanmıştır.

( NOT: Uchiha clan’nın Mangekyou Sharingan adlı lanetli gücü, Madara kendini ölü göstermeden öncemi yoksa Sonramı yasakladığı bilinmemektedir. )

Ölü olarak Bilinen Uchiha Madara kendisini, AKATSUKI adını verdiği bir örgütün arkasına saklamıştır. Ve Şimdi zamanımız dan 17 yıl öncesine dayanan. Konoha tarafından bir doğal afet olarak görülen 9 Kuyruklu tilki Kyuubi’nin saldırısının arkasındaki gerçek isimdir. Ama bu saldırı girişimi, 4 Hokage, Namikaze Minato tarafından canı pahasına durdurulmuştur…

Ve tekrar şuan ki zamanımızdan ( 9 yıl önce ) Konoha’nın Polis gücü görevini yapan Uchiha clan’ını, yanına aldığı, Konoha’nın yetiştirdği en büyük ninjalar arasında görünen Uchiha Itachi ile birlikte katletmiştir… Ayrıca Madara, Bu katliamın içinde bizzat yer alan kilit adamdır…

( Kilit adam diyorum Çünkü, Hala Itachi’nin bu katliam esnasında Ailesini öldürmediği zannedilmekte teoriler ortaya atılmaktadır. )

Son olarak, Uchiha Madara’nın, Sharingan’nın son esrarını çözdüğü söylenmekte fakat bu esrarın ne olduğu bilinmektedir…

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.