Madara Uchiha

Madara Uchiha (うちはマダラ, Uchiha Madara), Japonca manga ve anime serisi Naruto’da kurgusal bir karakterdir. Uchiha clanının efsanevi lideri, Gizli Yaprak Köyü (Konohagakure)’nin Birinci Hokage Hashirama Senju ile kurucusudur.

Arka plan


Bu ikili köyün yönetim şekli yüzünden birbirlerine düşmüş, çıkan dövüşte Madara ölmüştür? Hayır Madara, sağ gözüne sakladığı izanagi sayesinde yeniden hayata dönmüş ve Hashirama Senju ile dövüşünde ondan ufak bir et parçası koparmayı başarmıştır. Bu et parçası sayesinde yaralarını tedavi edebilmiştir. Ölümünden önce işe her iki gözünde de Rinnegan uyandırmıştır. Ve bu sayede sadece Rinnegan kullanıcılarının çağırabildiği Gedo Mazo’yu çağırarak yaşam ömrünü uzatmıştır. Gözlerini küçük yaştaki Uzumaki soyundan olan ve Senju chakra’sı taşıyan Nagato Uzumaki’ye aktarmıştır(Nagato bunu hatırlamaz.).Yaralı halde bulduğu Uchiha Obito’yu Mugen Tsukuyomi planına katılması için ikna eder ve Gedo Mazo ile olan bağlarını koparıp yeniden dirilmek üzere ölür.

Karakteri ve kişisel özellikleri


Madara, savaşı her yönü ile seven bir shinobidir : Savaş sesleri, manzarası ve kendi kanının tadı. 5 kage ile savaşırken Tsunade’ye beni Hashirama kadar eğlendirebilir misin ? veya Guy ile savaşırken Harika Hashirama’dan sonra hiç bu kadar eğlenmedim demiştir (Guy’ye dediği pahalıya patlasada). Madara, sahip olduğu Indra chakrası ile Uchiha klanında dünyaya gelmiştir. Küçükken Hashirama ile kendi köylerini kurma hayalini paylaşmışlardır. Fakat büyüdükçe Madara masumluğunu kaybetmiştir. Çok sevdiği küçük kardeşinin ölümü ile Senju’ya olan öfkesi artmıştır ve Eternal Mangekyou Sharingan’a sahip olmuştur.daha sonra ölmeden önce rinnegan uyandırmıştır

Yetenekleri ve güçleri


Madara, Eternal Mangekyou Sharingan ve Rinnegan sahibi birisi olarak gücünü gözlerinden alır. En sık kullandığı göz gücü Susanoo’dur. Mükemmel Susanoo adlı normal bir Susanoo’nun iki katı boyutunda ve uçabilen Susanoo oluşturabilir.

Göz gücünün yanı sıra Taijutsu ve Ninjutsu’ya da hakimdir. Gençlik yıllarında Gunbai ve Orak kullanırken Edo Tensei ile diriltildikten sonra sadece Gunbai kullanmıştır.

Animede gösterildiği üzere sadece Taijutsu kullanarak Gaara’nın yönettiği 4. Birliğin büyük bir kısmını yok etmiştir. Her Uchiha gibi Madara’da Ateş elementini ustalıkla kullanır. Aynı zamanda Kabuto’nun sayesinde Hashirama Senju’nun Kekkei Genkaisi olan Mokuton’u(Orman Salınımı) kullanabilir.

Dirilip sağ Rinnegan’ını aldıktan sonra 9 bijuu’yuda birkaç saniye içinde toplanmıştır. Daha sonra 10 kuyruklu’nun jinchūriki’si olarak Rikudou Sennin’in gücüne vakıf olmuştur. Madara’nın sağ gözü kendisinin görünmez klonlarını oluşturmasına olanak sağlar. Ancak Sasuke Rinnegan uyandırdığında bu klonları görebilmiş Naruto ise Senjutsu’su sayesinde göremese bile çok iyi sezebilmiştir. Madara Rikudou Sennin’in Senjutsu’suna sahip olduğunda uçabilmiş ve ölümü durdurabilecek seviyede iyileşme gücüne sahip olmuştur. Obito’dan sol gözünde aldığında alnında Juubi’nin gözü uyanmış ve bu göz ile Mugen Tsukuyomi(Sonsuz Tsukuyomi) ‘yi gerçekleştirmiştir.

Yazar: Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin