Kategoriler
Kimdir
🔥 3 görüntülenme

Meryem Uzerli

Meryem Sarah Uzerli (12 Ağustos 1983,  Kassel ), Türk – Alman  sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

12 Ağustos 1983 tarihinde, 4 çocuklu bir ailenin en küçük ve ikinci kızı olarak  Almanya   Hessen ‘in  Kassel Şehri ‘nde  Türk  babadan ve  Alman  anneden dünyaya gelmiştir. İlerleyen yaşlarında Hamburg ‘a yerleşmiş ve Schauspiel Studio Frese’de oyunculuk ve tiyatro eğitimi almıştır.

İki ağabeyi ve bir ablası vardır. 173 cm boyunda olan genç oyuncu 8 ay süren seçmeler sonrasında  Meral Okay ‘ın yazdığı  Timur Savcı ’nın yapımcılığını yaptığı 2011 yılının dizilerinden olan ” Muhteşem Yüzyıl ” dizisinde  Hürrem Sultan  rolünü canlandırmaktadır.

Uzerli, aynı zamanda  Almanya ‘da birçok dizide ve birçok filmde rol almış bir oyuncudur. Ana dili  Almanca  olan genç oyuncu, aynı zamanda iyi derecede  İngilizce  biliyor.  Türkçesi  ise bugün oynadığı  Muhteşem Yüzyıl  dizisinde canlandırdığı  Hürrem Sultan ‘ a paralel olacak kadar gelişmiştir.

2011  yılında Hürrem Sultan rolü için iki kez en iyi kadın oyuncu, ve bir kez TV Yıldızları Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.  2012  yılında ise Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.