Kategoriler
Nedir
🔥 0 views

Nupedia

Nupedia , uzmanlar tarafından  İngilizce  dilinde yazılan ve ücretsiz içerik ile lisanslanmış olan web tabanlı ansiklopediydi.

Nupedia Bomis tarafından kurulmuştu ve baş yazarları Jimmy Wales ile Larry Sanger’dı. Nupedia 2000 yılı Mart ayında kurulmuş ve yayın hayatına 2003 yılı Eylül ayında son vermiştir.

Genellikle Nupedia, Vikipedi’nin öncüsü olarak bilinmekle birlikte, Vikipedi’den farklı olarak Nupedia’da bir madde yayınlanmadan önce 7 adım süren bir kontrol mekanizması bulunuyordu.

Nupedia’da uygulanan kurallar bir komite tarafından tasarlanarak oluşturulmuştu. Komite tarafından açıldığı ilk yıl gönderilen 200 maddeden, sadece 21 madde onaydan geçebilmişti. Oysa devamı niteliğinde bulunan Vikipedi ilk açıldığında, 18.000 madde gönderilmiş ve bu durum kıyaslanmalarını imkansızlaştırmıştır.

Vikipedi’nin aksine Nupedia bir  wiki  değildi. Nupedia  Akran denetimi  yapılan ve içeriğinde uzman denetimi olan, profesyonel kalitedeki ansiklopediler bazında çevrimiçi ansiklopediydi. Nupedia’nın içeriği gönüllü  akademisyenler  tarafından inceleniyordu.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.