Kategoriler
Kimdir

Ord.Prof.Dr Cahit Arf Kimdir?

            Matematik dalında oldukça ün sahibi olmuş olan Cahit Arf 1910 yılından dünyaya gelmiş yapmış olduğu başarılı çalışmalar sonucunda Ord.Prof.Dr ünvanına sahip nadir matematik uzmanlarından birisi olarak tarihe geçmiştir. Kendi adına bazı kuramları ortaya atarak bilimsel terimler geliştirmiştir. Bunlardan bazıları ” arf sabiti” , ” arf halkaları” ve  ”arf kapanışları adlı terimlerdir.  Bu bulmuş olduğu terimler sayesinde dünyada bilim alanı olarak oldukça önemli katkılarda bulunmuştur.

            1932 senesinde Fransa’da yükseköğrenimini tamamladıktan sonra belirli bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptı. Bir süre sonra görevini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent sıfatıyla sürdürmüştür. Robert Kolejinde de Matematik öğretmeni olarak görev yapmış bir bilim adamıdır.  Almanya Göttingen Üniversitesi’nde ise doktorasını tamamladı. Ünlü Alman matematikçisi Helmut Hesse ile beraber Hesse Arf Kuramını gerçekleştirmiştir. Avrupa ülkelerindeki birçok önemli ün sahibi üniversitelerden iş teklifi almasına rağmen Cahit Arf ülkesinde çalışmayı ve ülkesine hizmet vermek isteyen vatanperver bir bilim adamıdır. Ordinaryüs mevkisine yükseldikten sonra Türkiye de 1962 yılına kadar çalışmalarına devam etmiştir. 1964 senesinde Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu yani TUBİTAK’ta ilk bilim kurul başkanı olarak hizmet etmiştir. Cahit Arf bilim insanı olarak TUBİTAK kurumuna çok büyük hizmetlerde bulunmuştur.

            Son olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görev yaptıktan sonra 1980 yılında emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sonra 5-6 sene Türk Matematik Derneği’nde başkanlık görevini üstlenmiştir.1990 senesinin Eylül ayında adına gerçekleştirilmiş olan cebir ve sayısal üzerine sempozyum Silivri’de meydana gelmiştir. Cahit Arf’in tarihe altın harflerle yazılmış olan bilim insanı hakkında çok  güzel bir sözü bulunmaktadır. ”Bilim insanının amacı anlamaktır, ama büyük harflerle anlamaktır” sözü bilime ve bilim insanına ne kadar önem verdiğini göstermektedir.  1997 senesinde bu önemli bilim insanı Cahit Arf geçirmiş olduğu kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiştir. Ünlü matematikçi bilim adamı Cahit Arf’in matematik hakkındaki önemli bir sözüyle yazıma son vermek istiyorum. ”Matematik esasen sabır isteyen bir bilimdir. Belleyerek değil de keşfederek anlamak gereken bir bilimdir”

Bir cevap yazın