Kategoriler
Sağlık
🔥 1 view

Pasif içicilik bunama nedeni

Kalp-damar, solunum yolları hastalıkları ile akciğer kanserine yol açtığı bilenen pasif içiciliğin bunama riskini de artırdığı ilk kez bilimsel olarak ortaya konuldu.

Çinli bilim adamlarının İngiliz ve Amerikalı meslektaşlarıyla Çin’in 5 bölgesinde yaptığı, 60 yaşın üzerindeki yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı araştırma, sigara dumanına maruz kalan kişilerde bunama riskinin arttığını gösterdi.  Araştırmacılar, pasif içiçilerde ciddi bunama belirtileri gördü. Belirtilerin dumana maruz kalma oranı ve süresine göre değiştiği belirtildi.

Araştırmacılar, pasif içiciliğin bunama konusunda ciddi risk etkeni olarak görülmesi gerektiğini ve dumana maruz kalmaktan kaçınmanın riski azaltabileceğini vurguladı.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Pasif içicilik bunama nedeni” için bir yanıt

Bunamayı ilk kez duydum mümkündür…Sigarayı içende, yanında duranda zarar görüyor..Sırf çocuklarımı dumana maruz bırakmamak için sigarayı bırakmaya çalıştım..Şimdi elektronik sigara ovale ego kullanıyorum..Evde koku duman olmuyor..Öğrendiğim kadarı ile su buhararı havaya göre daha ağır olduğundan havada asılı kalmıyormuş..Böylelikle elektronik sigsrayı da bırakana kadar zararı min. indirmiş olduğumu düşünüyorum.