Kategoriler
Kimdir
🔥 50 views

Rothschild ailesi

Rothschild ailesi (Rothschild Hanedanlığı, ya da kısaca Rothschildler olarak da bilinir) 18. yüzyılin sonlarından başlayarak Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde bankalar kuran Alman kökenli Yahudi bir ailedir. Ailenin Avusturya ayağının beş nesli 1816 yılındaHabsburg Imparatoru II. Francis tarafından miras sistemiyle geçen baronluk verilmesiyle Avusturya soylusu ilan edilmiştir. Ailenin Ingiliz ayağı ise Kraliçe Viktorya’nın isteği üzerine Ingiliz soylusu olmuştur. 19. yüzyıl boyunca ailenin, en büyük özel ve modern tarihin en büyük servetini oluşturduğu öne sürülmektedir.

Waddesdon Malikanesi;Buckinghamshire, Ingiltere

Ortaya çıkışları

Rothschild’lerin Frankfurt Yahudi gettosundaki evi

Ailenin Avrupa’da tanınmaya başlaması 1744’te döviz değişimiyle uğraşan, Hesse Prensi ile ticaret yapan (1710 doğumlu) Amschel Moses Rothschild ‘in oğlu olan Mayer Amschel Rothschild’in Frankfurt, Almanya’da doğumuyla başladı. Frankfurt’un Judengasse denilen Yahudi gettosunda doğan Mayer, bir finans kurumu kurdu ve iş yapmaları için 5 oğlunu farklı Avrupa şehirlerine yollayarak nüfuzunu genişletti.

Rothschild’lerin yarattığı bu yeni tarz uluslararası işyeri yerel saldırıya karşı dayanıklı idi. 1819’da antisemitik şiddet Almanya’nın birçok yerinde patlak verdi. Hep-Hep isyanlarısırasında Frankfurt’taki Rothschild bankasına da saldırı oldu, fakat farklı merkezlere dağıtılmış haldeki Rothschild servetine zarar gelmedi. Mayer Rotschild’in bankalarının gelecekteki başarısı için bir diğer önemli stratejisi işin kontrolünü aile ellerinde tutması, bu sayede de başarılı işleri ve servetlerinin boyutunu gizli tutabilmesiydi. 1906 civarında, Yahudi Ansiklopedisi şöyle yazıyordu: “Rothschild’lerin başlattığı farklı finans merkezlerine aynı ailenin şube açtığı bu teknik kısa zamanda Bischoffsheim, Pereire, Seligman, Lazard gibi aileler ve diğer Yahudi finansörler tarafından takip edildi ve bu finansörler finansa yatkınlıkları ve sağlamlıklarıyla sadece Yahudi çevresinde değil bütün bankacılık sektöründe adlarını duyurdular. Bu sayede Yahudi finansörler 19.yy’ın orta ve son çeyreğinde uluslararası finans’ta gittikçe büyük pay sahibi olmaya başladılar. Bütün bu grubun arkasından gittiği isim ise Rothschildler idi…” Ayrıca şöyle devam ediyor: “Daha yakın zamanlarda, Yahudi olmayan finansörler de aynı kozmopolit methodu benimsedi ve Yahudi kontrolü eskiye göre kısmen daha azaldı.””
Rothschildlerin arması sıkılmış bir yumruk ve Mayer Rothschild’in beş oğlunu simgeleyen beş oktan oluşuyor. Bu aynı zamanda İncil‘in Psalm:127 bölümüne de bir göndermedir: “Bir savaşcının elindeki oklar gibi”. Ailenin sloganı ise armanın altında Latince yer alıyor: Concordia, Integritas, Industria (Uyum, Dürüstlük, Girişimcilik) Almanca olan soyad “Kırmızı Kalkan” anlamına geliyor. Bu soyad Almanya’da epey yaygın olsa da sahiplerinin çoğu bu aileyle bağlantılı değil.
Kraliyet ve aristokrasi arasında yaygın olan, daha sonra da Du Pont ailesi gibi iş çevrelerince de kopyalanan bir teknik olan ilk ve ikinci dereceden kuzenler arasında evlilikleri dikkatle ayarlayarak Mayer Rothschild, servetin ailede kalmasını sağladı. Fakat daha sonraları 19.yy’ın sonuna doğru neredeyse bütün Rothschild’ler aile dışından, genellikle de aristokrasi ve diğer finansal hanedenlar içinden evlilik yaptılar.[9] Mayer Amschel Rothschild’in oğulları ve gittikleri şehirler şöyleydi:

Napolyon Savaşları

Rothschild’ler Napolyon Savaşları (1803-1815) başlamadan önce de önemli bir miktarda servete sahipti, ve bu sıralarda da değerli külçe metal ticaretinde üstünlük elde ettiler.Nathan Mayer Rothschild Londra‘dan, 1813-1815 arasında Ingiliz savaş masraflarını neredeyse tek başına üstlenerek önemli rol oynadı. Bir yandan Wellington Dükü‘nün Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki ordularına değerli külçelerin ulaşmasını sağlarken bir yandan da kıtadaki İngiliz müttefiklerine finansal yardımlar ayarlıyordu. Yalnızca 1815 yılında, Rothschild’ler müttefiklere £9.8 milyon (2008 değeriyle £634 milyon) destek kredisi sağladılar.
Kardeşler kıtadaki Rotschild aktivitelerini koordine ettiler, ve aile savaş yorgunu Avrupa’da altın taşımacılığı için temsilciler, sevkiyatçılar ve kuryelerden oluşan bir iletişim ağı geliştirdi. Bu iletişim ağı daha sonraları Nathan Rothschild’e zaman zaman politik ve finansal bilgiler sağlamak için de kullanılacaktı. Böylece Nathan piyasalardaki rakiplerinden çok daha avantajlı olacak; bu vesileyle de Rothschild bankacılığı İngiliz devleti için vazgeçilmez hale gelecekti. Örneğin bir seferinde, ailenin bu ağı Londra’daki Nathan’ın, Wellington’ın Waterloo Savaşı‘ndaki zaferini devletin resmi elçisinden tam bir gün önce haberi olmasını sağladı.
Rothschild’lerin en kârlı hareketlerinden birinin temeli, İngiliz zaferi halka duyurulduktan sonra atıldı. Nathan Rothschild, barışı takiben azalacak devlet borçlanmasının, savaş ertesi yurtiçi ekonomisinin yeniden yapılanmasını sona erdirecek iki yıllık dengelenme sürecinin ardından, İngiliz devlet bonolarında bir fırlama yaratacağını hesapladı. Finansal tarihin en cüretkar hareketlerinden biri olarak kabul edilen bir adımla, Nathan derhal devlet bono piyasasını o zaman için oldukça yüksek görünen bir fiyata satın alıp, iki yıl bekledikten sonra 1817’de piyasalardaki kısa bir fırlamanın tepesinde %40 kâr marjı ile sattı. Rothschild ailesinin elinde bulunan “kaldıraç” amaçlı kullanılacak (leverage) para düşünüldüğünde, bu kârın getirisinin ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir.
19.yy’ın sonlarına doğru anti-semitist eğilimli bir dergide yayınlanan aile hakkındaki bir makaleden yayılan iddiaların aksine, Rothschild’in birinci önceliği bu bilginin ona piyasalarda sağlayacağı finansal avantaj değildi; o ve kuryesi zafer haberini derhal hükümete iletmiştir. Bunun 1846’da bir Fransız bildirisinden çıkan bir mit olduğu ve John Reeves’in 1887’de Rothschildler: Milletlerin Finansal Yöneticileri[10] kitabında abartarak yaydığı sanılmaktadır. Bu daha sonra popüler anlatımlarda tekrarlanmıştır, örneğinMorton‘ unkinde.
Nathan Mayer Rothschild işini ilk olarak Manchester, İngiltere’de 1806’da kurdu; daha sonra aşama aşama Londra’ya taşındı. Burada 1809’da 2 New Court, St. Swithin’s Lane, City of London adresindeki yeri aldı. Burada N. M. Rothschild and Sons adlı firmayı 1811’de kurdu, ve bu firma halen aynı adreste hizmet vermektedir. 1818’de Prusya devletine £5 milyon borç ayarladı, ve devlet kredileri için bono çıkarımları bankasının ana konsantrasyonunu oluşturdu. City of London‘da öylesine güçlü bir pozisyona erişti ki 1825-6 yıllarına gelindiğinde, İngiltere Bankasına piyasadaki olası bir likidite krizinden etkilenmemesini sağlayacak kadar para sağlayabiliyordu.

Kültürel referanslar

İngiliz Gazetesi Daily Telegraph söyle diyor: “Bu uluslararası bankacı ailesinin ismi servet, güç ve gizlilikle eş anlamlı… Rothschild ismi para ve güçle başka hiçbir soyismin yanına yaklaşamadığı kadar bütünleşmiştir.” [11]
Rothschild ailesinin hikayesi birkaç film, kitap ve müzikale konu oldu:
 • 1934 yapımı Hollywood filmi Rothschild BankasıMayer Amschel Rothschild‘in hayatını canlandırdı. Bu filmden alıntılar bir Nazi propaganda filmi olan Der ewige Jude (Sonsuz Yahudi)‘e dahil edildi.
 • Bir diğer Alman filmi olan Die Rothschilds (Aktien auf Waterloo)[12] da 1940 yılında çekildi.
 • Ailenin 1818’e kadar olan hikayesini anlatan The Rothschilds isimli bir Broadway müzikali 1971 yılında Tony ödülü‘ne aday gösterildi.
 • Nathaniel Mayer (“Natty”) Rothschild, 1. Rothschild Baronu; Iain Pears’ın tarihsel-gizem romanı Stone’s Fall ‘da bir yan karakterdir.
 • Rothschild ismi Aldous Huxley tarafından, kitabı Cesur Yeni Dünya‘da, diğer birçok tarihsel olarak servet sahibi, bilimsel yeniliklere öncü olmuş vs. insanlar arasında bahsedilmektedir. Morgana Rothschild karakteri ise hikayede küçük bir rol sahibidir.
 • Dostoyevski‘nin kısa romanı Delikanlı‘nın (The Adolescent) ana karakterinin hayali “bir Rothschild kadar zengin olmak”tır.
 • Olağanüstü servetle eşanlamlı Rothschild ismi, Damdaki Kemancı müzikalindeki “Ah Bir Zengin Olsam (If I Were a Rich Man)” şarkısına da esin kaynağı olmuştur. Yidiş dilinde “Ven ikh bin Rothchild (Ah bir Rothschild olsam)” şeklinde yazılır.[13]
“Evet sevgili arkadaşım, sonuç şuraya çıkıyor: bir şey yapmak için önce bir şey olmalısın. Dante‘nin mükemmelliğini düşündüğümüzde, arkasında yüzlerce yıllık medeniyetin birikimi olduğunu biliriz. Aynı şekilde, Rothschild Bankası da zengindir, ve bu serveti bir araya getirmek birden fazla nesille mümkün olmuştur. Aslında her şey ilk akla gelenden daha derin anlamlara sahiptir.”
Johann Wolfgang von Goethe, Ekim 1828[14]

Komplo teorileri

Antisemitist karikatür, C.Leandre, Fransa, 1898

200 seneyi aşkın bir zamandır, Rothschild ailesi sıklıkla komplo teorilerinin hedefinde olmuştur. Bu teoriler farklı formlar almaktadır; örneğin aileninIlluminati üyesi olduğunu öne sürmek, bütün dünyanın servetini ve finansal kurumlarını kontrol ettiği iddiasında olmak ya da devletler arası savaşı teşvik ettiğini savunmak gibi. Bu ve benzer görüşleri tartışan tarihçi Niall Ferguson şöyle yazmıştır: “Görmüş olduğumuz gibi, savaşlar borçlu bir devleti, yenilgisi ve toprak kaybı sonucu faiz ödemelerini karşılayamaz duruma getirme riski taşıdığından var olan bono fiyatlarını da kötü etkilemektedir. 19. yüzyılın ortalarına doğru, Rothschild’ler ticaretle uğraşmaktan fon yönetimine doğru kaymış, dikkatlice geniş devlet bonosu portfolyolarıyla ilgilenmekteydiler. Artık paralarını kazanmış olduklarından, olası bir savaştan kazanacakları kaybedeceklerinden daha az hale geldi. Rothschild’ler finansal ağırlıklarını Birleşik Krallığın arkasına koyarak Napolyon Savaşlarının kaderini belirlemişlerdi. Şimdi ise kenarda oturmayı tercih ediyorlar.

Mayer Amschel Rothschild’in Soyu

Mayer Amschel Rothschild’in vasiyetine göre aile üyelerinden büyük bir itiraz olmadığı sürece yaşça en büyük erkek evlat Baron Rothschild olarak ailenin lideri olacaktır. Miras paylaşımı yapılmayacak ve aile serveti gizli tutulacaktır. Aile servetinin dışarı çıkmaması için kuzenler arası evlilik yapılacaktır. Ailenin şu anki baronu Jacob Rothschild, 4. Baron Rothschild’dir. Kendisinden sonra ise oğlu Nathaniel Philip Victor James Rothschild 5. Baron Rothschild olacaktır.

Baron Rothschild’ler

Mayer Amschel Rothschild’in soyundan gelenlerin bir kısmı

Baron David René de Rothschild;De Beers‘in eski, N.M. Rothschild & Sons‘in şuanki Fransız yöneticisi.

Lord Ferdinand von Rothschild(1839–1898)

Lionel De Rothschild (1808–1879)

Rothschild Soy Ağacı (İngilizce)

 • Prenses Agnès de La Tour d’Auvergne-Lauraguais, (d. 1972)
 • Binbaşı Alexander Karet, (1905–1976)
 • Prens Alexandre Louis Philippe Marie Berthier, 4. Wagram Prensi, (1883–1918), 1. Dünya Savaşı’na katılarak öldü.
 • Albert Salomon von Rothschild (1844–1911), Creditanstalt‘ta büyük hissesi bulunuyordu.
 • Alfred Charles de Rothschild (20 Temmuz 1842 – 31 Ocak 1918)
 • Alice Charlotte von Rothschild (1847–1922) Kraliçe Viktorya‘nın yakın arkadaşı
 • Aline Caroline de Rothschild (1885–1909), Fransa sosyetesi mensubu
 • Lady Aline Caroline Cholmondeley (1916–)
 • Barones Alix Hermine Jeannette Schey de Koromla (1911–1982)
 • Alphonse James de Rothschild (1827–1905)
 • Amschel Mayor James Rothschild (1955–1996, Paris), patron of motor racing
 • Princess Andréa de La Tour d’Auvergne-Lauraguais (ö. Paris 1972)
 • Anthony Gustav de Rothschild (1887–1961), at yetiştiricisi
 • Anthony James de Rothschild (d. 1977)
 • Anselm von Rothschild (1803–1874), Avusturyalı bankacı
 • Anselm Alexander Carl de Rothschild (1835–1854)
 • Sir Anthony de Rothschild, 1st Baronet (1810–1876)
 • Antoine Armand Odélric Marie Henri de Gramont, 13. Gramont Dükü, (1951–)
 • Alain James de Rothschild (1910–1982)
 • Lady Barbara Marie-Louise Constance Berry (d. 1935)
 • Count Armand de Cossé-Brissac (1967–)
 • Miriam Caroline Alexandrine de Rothschild
 • Lord Charles Robert Archibald Grant
 • Ariane de Rothschild
 • Ariella de Rothschild
 • Arthur de Rothschild (1851–1903)
 • Benjamin de Rothschild (born 1963, Paris)
 • Princess Béatrice de Broglie (d. 1913)
 • Béatrice Ephrussi de Rothschild (1864–1934)
 • Bethsabée de Rothschild (1914–1999)
 • Carl Mayer von Rothschild (1788–1855)
 • Cécile Léonie Eugénie Gudule Lucie de Rothschild (1913–)
 • Charlotte de Rothschild
 • Charlotte Henriette de Rothschild (born 1955), Ingiliz Opera sanatçısı
 • Charlotte von Rothschild(1818–84)
 • Count Charles-Emmanuel Lannes de Montebello (d. 1942)
 • Charles Rothschild (1877–1923), banker ve böcekbilimci
 • Charles Gregoire de Rothschild (d. 1944), bankacı
 • Constance Flower, 1st Baroness of Battersea, (1843–1931)
 • David Cholmondeley, 7th Marquess of Cholmondeley (1960–), Lord Great Chamberlain of England
 • David Mayer de Rothschild (d. 1978), Macerasever ve çevreci milyarder Ingiliz
 • David René de Rothschild (d. 1942)
 • Diane Cécile Alice Juliette de Rothschild (1907–)
 • Edmond Adolphe de Rothschild
 • Edouard Etienne de Rothschild, (born 1957)
 • Édouard Alphonse James de Rothschild (1868–1949) finansör ve polo oyuncusu
 • Prince Edouard de La Tour d’Auvergne-Lauraguais, (1949–)
 • Edmond James de Rothschild (1845–1934)
 • Edmund Leopold de Rothschild (1916–2009)
 • Elie de Rothschild (1917–2007)
 • Princess Elisabeth de Broglie (1920–)
 • Elisabeth Clarice de Rothschild (d. 1952)
 • Emma Rothschild (d. 1948)
 • Esther de Rothschild (d. 1979)
 • Evelina de Rothschild(1839–66)
 • Evelyn Achille de Rothschild (1886–1917), Ingiliz ordusu için savaşırken 1. Dünya Savaşı sırasında öldü
 • Sir Evelyn de Rothschild (d. 1931), bankacı
 • Guy de Rothschild (1909–2007)
 • Baron Ferdinand de Rothschild (1839–1898)
 • Hannah Primrose, Countess of Rosebery née Hannah Rothschild (1851–1890)
 • Henry Herbert, 7th Earl of Carnarvon, (1924–2001)
 • Henri James de Rothschild (1872–1946)
 • Henry Herbert, 6th Earl of Carnarvon (1898–1987)
 • Duke Hélie Marie Auguste Jacques Bertrand Philippe, (1943), 10th Duke of Noailles
 • Henriette Rothschild (1791–1866) married Sir Moses Montefiore (1784–1885)
 • Count Henri de Gramont (1909–1994)
 • Hugh Cholmondeley, 6th Marquess of Cholmondeley (1919–90), Lord Great Chamberlain of England
 • Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild, (born 1936), yatırım bankacısı
 • James Armand de Rothschild (1878–1957)
 • James Mayer Rothschild (1792–1868)
 • Lady Lavinia Anne Alix de Rothschild, of the Rothschild and Borghese family
 • Marie-Hélène de Rothschild (1927–94), Fransız sosyete mensubu
 • Mayer Amschel de Rothschild (1818–1874)
 • Neil Primrose, 7th Earl of Rosebery (1929–)
 • Neil James Archibald Primrose (1882–1917), Milletvekili, 1. Dünya Savaşı sırasında öldü
 • Nelly Rachel de Rothschild (d. 1947)
 • Baroness Nica de Koenigswarter (née Baroness Pannonica Rothschild) (1913–1988), bebop ve jazz yazarı
 • Baron Léon Lambert (1929–1987), Belçikalı sanat koleksiyoncusu
 • Leopold de Rothschild (1845–1917)
 • Leopold David de Rothschild (1927–)
 • Leonora de Rothschild (1837–1911)
 • Lionel Nathan Rothschild (1808–1879)
 • Louis Nathaniel de Rothschild (1882–1955)
 • Countess Magdalene-Sophie von Attems, (1927–)
 • Miriam Louisa Rothschild (1908–2005), famous entomologist and zoologist
 • Lionel Walter Rothschild, 2nd Baron Rothschild of the United Kingdom (1868–1937)
 • Nathaniel de Rothschild (1812–1870)
 • Nathan Mayer Rothschild (1777–1836)
 • Nathan Mayer Rothschild, 1st Baron Rothschild of the United Kingdom (1840–1915)
 • Nathaniel Charles Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild of the United Kingdom (born 1936)
 • Nathaniel Robert de Rothschild (1946), French financier
 • Nathaniel Mayer Victor Rothschild, 3rd Baron Rothschild of the United Kingdom (1910–1990)
 • Nathaniel Philip Rothschild (born 1971), a co-chairman of Atticus Capital, a £20 billion hedge fund
 • Nathaniel Anselm von Rothschild (1836–1905), Austrian socialite
 • Sir Philip Sassoon, 3rd Baronet (1888–1939), British First Commissioner of Works and Under-Secretary of State for Air
 • Count Philippe de Nicolay (born 1955), of the House of Nicolay, a great-grandson of Salomon James de Rothschild, he is a director of the Rothschild group.
 • Philippe de Rothschild (1902–1988), vintner
 • Philippine de Rothschild (born 1935), vintner
 • Jacqueline Rebecca Louise de Rothschild, born 6 November 1911, chess and tennis champion
 • Harry Primrose, 6th Earl of Rosebery (1882–1974) Earl of Roseberry
 • Raphael de Rothschild (1976–1997)
 • Salomon James de Rothschild, (1835–1864)
 • Lady Serena Dunn Rothschild, (born 1935)
 • Countess Sophie von Löwenstein-Scharffeneck, (1896–1978)
 • Lady Sybil Grant (1879–1955), British writer
 • Sybil Cholmondeley, Marchioness of Cholmondeley, (1894–1989)
 • Valentine Noémi von Springer, (1886 – 1969)
 • Victor Rothschild, 3rd Baron Rothschild
 • Victoria Katherine Rothschild (1953–)
 • Walter Rothschild, 2nd Baron Rothschild, zoologist
 • Wilhelm Carl von Rothschild
 • Zachary Ryan de Rothschild (d. 1997)

Aileye evlenerek dahil olanların bir kısmı

 • Maurice Ephrussi (1849–1916), of the Ephrussi banking dynasty[59]
 • Ben Goldsmith (1980–), son of financier James Goldsmith
 • Anita Patience Guinness (1957), of the Guinness family, married Amschel Mayor James Rothschild[60]
 • Cora Guggenheim (1873–1956), of the Guggenheim family, married Louis F. Rothschild (1869–1957)
 • Abraham Oppenheim (1804–1878), of the Oppenheim Family, married Charlotte Beyfus (1811–1887)
 • Elisabeth de Rothschild (1902–1945), (born Pelletier de Chambure), the only member of the Rothschild family to die in the holocaust.
 • Antoine Agénor Armand (1879–1962), of the Naples Rothschild lines, married Comtesse Élaine Greffulhe, daughter of Princess Élisabeth de Caraman-Chimay
 • Count François de Nicolay (1919–1963), of the House of Nicolay, married Marie-Hélène Naila Stephanie Josina van Zuylen van Nyevelt
 • Aline Caroline de Rothschild (1865–1909) married Sir Edward Sassoon, 2nd Baronet, of Kensington Gore (1856–1912), of the Sassoon family
 • Antoine Alfred Agénor, 11th Duc de Gramont, (1851–1921), who married Marguerite de Rothschild in 1878
 • Dorothy de Rothschild (1895–1988), on her death she left the largest probated estate in Britain
 • George Herbert, 5th Earl of Carnarvon married Almina Victoria Maria Alexandra Wombwell, the illegitimate daughter of Alfred de Rothschild
 • Pauline de Rothschild (1908–1976), fashion designer and translator of Elizabethan poetry
 • Lady Irma Pauahi Wodehouse (1897), of the Wodehouse family[56]
 • Prince Louis Philippe Berthier, (1836–1911)
 • Jeanne de Rothschild (1908–2003), actress
 • Princess Sophie de Ligne (1957–), of the House of Ligne, married Philippe de Nicolay (born 1955), a director of the Rothschild group,[37] and the great-grandson of *Salomon James de Rothschild
 • Liliane de Rothschild (1916–2003) sanat koleksiyoncusu
 • Princess Olimpia Anna Aldobrandini, of the House of Borghese and the House of Bonaparte, married David Rene de Rothschild.[56]
 • Richard Francis Roger Yarde-Buller, 4th Baron Churston of Churston Ferrers and Lupton, (1910–1991), married Olga Alice Muriel Rothschild
 • Serena Dunn Rothschild (b. 1935), grand-daughter of Sir James Hamet Dunn, 1st Baronet
 • Lynn Forester de Rothschild (born 1954), işkadını
 • Carola Warburg Rothschild (1894–1987), hayırsever, Warburg ailesinden
 • Edward Maurice Stonor (1885–1930), son of Francis Stonor, 4th Baron Camoys[citation needed]
 • Lady Pamela Wellesley Grant, (born 1912), great-great-grand-daughter of The Duke of Wellington, married Lieutenant Charles Robert Archibald Grant, great-great-grandson of Mayer Amschel de Rothschild
 • Baroness Rozsika Edle von Wertheimstein[5]
 • Count Etienne van Zuylen van Nijevelt of the House of Van Zuylen van Nijevelt – married Baroness Hélène de Rothschild (1863–1947).
 • Baron Sigismund von Springer (1873–1927), married Baroness Valentine Noémi von Rothschild (1886–1969), after whom the asteroid 703 Noëmi is named. In 1943 Baron Elie Robert de Rothschild (1917–), married Lady Liliane Elisabeth Victoire Fould-Springer, grand-aunt of actress Helena Bonham Carter.

Ayrıca bakınız

İleri okuma listesi

Belgesel

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.