Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet Hobiler

SEO’nun 3 kuralı

Daha önce SEO ile ilgili makale okuduysanız zaten ilk iki maddeyi biliyorsunuzdur. 1- Orjinal içerik 2- Hız. Peki üçüncü maddenin SEO’ya etkisi var mı?

Arama motoru optimizasyonu veya İngilizce kısaltması ile SEO. Arama motorları bizim için çok önemli, yazdıklarımız başkaları tarafından görülmeyecekse onları neden yazıyoruz değil mi?

Ürettiğimiz içeriklerin daha fazla ziyaretçi tarafından görülebilmesi için içeriğin arama motorlarına ilk sayfalarda ve üst sıralarda olması gerekiyor. Google arama motorunda ilk sırada olan site ile ikinci sırada olan site arasında öyle muazzam bir tıklanma farkı var ki inanamazsınız. Ya da bunu çoktan fark ettiniz ve SEO çalışmalarına başladınız bile. Bugün size SEO konusunda uzun bir yazı hazırlamadım, oldukça kısa tutacağım. SEO için 3 kural:

  1. Orjinal içerik
  2. Hızlı site
  3. Reklam

Daha önce SEO ile ilgili makale okuduysanız ya da YouTube üzerinde bu konu hakkında birkaç video izlediyseniz zaten ilk iki maddeyi biliyorsunuzdur. Peki üçüncü maddenin SEO’ya etkisi var mı? Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki eğer siteniz de tanınmış bir reklam ağının reklamları varsa kısa süre içerisinde trafiğinizde azda olsa bir artış meydana gelecektir. Elbette bu ilk iki şartı sağladığınız takdirde olan bir şey.

Eğer sitenizde reklam varsa arama motoru şunu düşünüyor; bu site görülmüş ve içeriği değerli bulunmuş. Az bir içeriğe sahip olmalarına rağmen uzun süre güncellenmemiş olsalar bile bazı siteleri ziyaret ettiğimde genelde onlarda Adsense reklamı olduğunu görüyorum. Bu da benim teorimi kanıtlayan bir durum.

Reklam almak herkes için önemli bir mevzu değil. Bazılarının ek maddi gelire ihtiyacı varken, bazılarının yok. Ama eğer bir blog yazarıysanız ve daha fazla okunmak istiyorsanız size önerim sitenize reklam alın. Bunu yaparken tanınmış ve sitenizi yavaşlatmayan reklam firmaları ile çalışmaya da özen gösterin.

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Bir cevap yazın