Kategoriler
Nedir
🔥 3 views

Sieg Heil

Sieg Heil, zafere selam kelimesini ifade eden bir Almanca sözcük grubu olmakla birlikte nasyonal sosyalist literatürde Yaşasın zafer! anlamına da eşdeğerdir. Nazi Almanyası’nda, siyasal toplanmalarda ortak bir çağrıydı. Birisini karşılamak için Hitler selamını vererek Heil Hitler demek Nazi Almanyası’nda gelenekseldi. Savaşa ait propaganda film ve posterlerinde bolca kullanılmıştır.

Nürnberg’de olanlar gibi mitingler için Sieg Heil Sieg Heil diye binlerce kişi coşkuyla bağırırdı. Çoğunlukla bir Nazi subayı bir mikrofona Sieg diye bağırır ve kalabalık Heil ile cevaplardı ve bunun birkaç tekrarı olabilirdi. Böyle toplanmalarda çoğunlukla Sieg Heil gamalı haç ile beraber sloganı taşıyan pankartlarla bir gösterisi vardı. NSDAP (Nazi Partisi), Sieg Heil 1933 yılında bir toplu iğne rozetini bir zafer çelengi, gamalı haç ve sözcüklere yaptı.

Sieg Heil sloganı genelde Joseph Goebbels’in icadı olduğu düşünülmektedir. Ancak Harvard Üniversitesi’nin Amerikan futbolu takımının şarkısı olan Harvard Fight Song ‘u besteleyen ve daha sonra 1933’e kadar Hitler’e yardım eden “Putzi” lakaplı Ernst Hanfstaengl, SA ve Hitler Gençliği’nin marşılarının patern lerinin Harvard Fitht Song ‘dan alındığını ve Sieg Heil sözcüğünü kendisi tarafından icat edildiğini iddia etmektedir.

Günümüzde Almanya’da bu sloganı kullanılması ve yazılı olarak dağıtımı yasaktır ve 3 yıla kadar hapis cezası vardır.

Kültürel etkiler


  • Japon animelerden Kidō Senshi Gundam’da yer alan Zion Kōkoku (ジオン公国; Zoen Dükalığı) tarafından Sieg Zion sloganı kullanıldı.
Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Sieg Heil” için bir yanıt