Kategoriler
İş ve Finans
🔥 1 view

Temalı restoranlar

Temalı restoranların çoğu özellikli ve diğer türdeki restoranların kombinasyonundan oluşmuş restoranlardır. Sınırlı sayıda yiyeceği değişik dekorlar ve oturma şekilleri içinde sunan bu şekilde eğlenceye ağırlık veren işletmelerdir.

Bu restoranların başarısında gösteri olayları önemli yer tutmaktadır. Örneğin; garson kızların küçük skeçlerde rol alması ve barmenlerin şarkı söylemesi gibi.

Bu tür restoranlarda eski tarihi değirmenler, tarihi özellikler, eski ülkelerin sarayları gibi değişik otantik dekorlar seçilmektedir. Örneğin; Amerika’da Thomas Powell adlı bir lokantacı işletmesinde değişik cenaze arabaları biçiminde oturma yerleri yapmıştır. Bu restoranlarda daha çok deniz ve demir yollarından dekorlar daha çok yaygın görülmektedir.

Hard Rock Cafe de zincir temalı restoranların başında gelmektedir. İçerik olarak müzik endüstrisinin gelişimini vurgulamaktadır. İlk şubesini Londra’da açan restoran 60,000 ait ceketler gösterime sunulmaktadır. Planet Hollywood ise film endüstrisini yansıtan bir temaya sahiptir. Burada da ünlü film yıldızlarına benzer maketler yer almaktadır.

Temalı restoranlar, lüks restoranların aksine orta gelir düzeyindeki kişilere hitap eden özellikle de halkın çok beğendiği sınırlı sayıda seçme olanağı bulunan mönüler sunmaktadır.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.