Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet Hobiler İş ve Finans

Ücretli blog yazarlığı, blog yazmak işiniz olsun

Bir sosyal medya hesabınız mutlaka vardır. Düşünün burada yazdıklarınız karşılığında, yani her paylaşım yaptığınızda aldığınız etkileşim üzerinden size belli bir ücret ödeniyor.

Aslında sosyal medya dediğimiz olgu, bu işi yapanlar arasında “mikro blog” olarak geçiyor. Anlayacağız üzere tüm sosyal medya siteleri birer blog sitesinden ibaret. İnsanlar günlük olarak duygu ve düşüncelerini buralarda paylaşıyorlar. Üstelik karşılığında hiçbir ücret almadan. Peki ya ücret alınıyor olsaydı. Belki bilmiyor olabilirsiniz fakat ünlüler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar için ücretli ortaklıklar yapıyorlar. Paylaşımları karşılığında para alıyorlar. Ekşi sözlük de öyle. Ekşi sözlük sitesi tüm yazarlarına olmasa da belli bir grup yazara içerik üretmeleri karşılığında ücret ödüyor.

Biz de bu şekilde bir iş yapmak istiyoruz. Bunun içinde bloğumuza ücretli yazar arıyoruz. Fakat öncelikle anlamanız gereken bir şey var. Bu işe başladığınızda hemen milyonlarınız olmayacak. Belki sadece cebinizdeki parayı domain ve hosting ücretleri için harcamaktan kurtulmuş olacaksınız. Bizim yapacağımız iş ev geçirenler için uygun değil, daha çok ek gelir elde etmek isteyenler veya öğrenciler için uygun. Çünkü burada kazanacağınız miktar başlangıçta kısıtlı olacaktır. Bu kendi bloğunuzu açsanız da böyledir.

Neden kişisel blog değil de, çok yazarlı bir site?

Kişisel blog, günlük yaşamda başka işi olan asıl gelirini yazarlık yolu ile değil de başka bir meslek yolu ile elde edenlere yönelik bir blog çeşidi. Kişisel bloglar bundan 10 yıl önce çok ziyaret alıyor. Reklamlar vasıtası ile iyi de kazandırıyorlardı. Fakat günümüz çok yazarlı sitelerin hüküm sürdüğü bir zaman. Çünkü arama motorları bu tür siteleri daha değerli görüyor. Düşünün her gün onlarca orjinal içeriğin girildiği bir site mi, yoksa ayda bir güncellenen bir blog mu? Bazı blog yazarları ilk etap da günde bir kaç içerik girebilirler. Buna zamanları ve enerjileri olabilir. Fakat bu böyle devam etmez. Blog yazarlığı deneyim aktarma işidir ve herkesin deneyiminin bir sınırı vardır. Yeni deneyimler kazanmakta zaman ister.

Başka bir sorunda en çok kazandıran reklam ağı Google Adsense’den ödeme alabilmeniz için kazancınızın vergisini ödüyor olmanız gerekir. Bunun için de şirket kurmak gerekiyor. Soruna gelecek olursak bir blog yazarı tüm gününü bu işe ayırmıyorsa alacağı reklam geliri şirket giderlerini bile karşılamayacaktır. Bir çok yazar bu yüzden bloğuna reklam koymamakta.

Ne ödüyoruz?

Blog yazarları, belki webmaster forumlarında rastlamışsınızdır yine de ben burada da belirteyim. Yazdıkları makalelerdeki kelime sayısına göre ücret alırlar. Bu ücret de günümüzde 100 kelime için 2 TL veya 3,5 TL gibi bir rakam. Biz 100 kelime için 2,25 ödüyoruz. Eğer ayın en çok okunan yazarı olursanız ek bir ücret daha alacaksınız. Alacağınız ücret bir defaya mahsus olmayacak. Site yazarları aylık okunma oranlarına göre reklam gelirlerini paylaşacaklardır. Makale yazarlığı için alacağınız ücret deneme aşamasında 200 TL ile sınırlıdır. Bundan sonra gösterim için ücret ödemesi yapılacaktır.

Üyelik

Eğer şartlarımız size uygun gelirse sitemize “üye olarak” ilk yazınızı hemen paylaşabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Bu yazının altına yorumda bırakabilirsiniz.

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Bir cevap yazın