Kategoriler
Teknoloji

USB Bellek İle Bilgisayar Onarımı Nasıl Yapılır

Bilgisayar ile ilgili sorun yaşayan arkadaşlarınız sizlere danıştığı zamanlarda USB bellek ile taşınabilir özellikteki birkaç bilgisayar programı sayesinde onlara yardımcı olabilirsiniz. Bilgisayar ile ilgili bir problem ile karşılaşıldığında CPU-Z ve favori özellik taşıyan anti virüs programları vb. sorunu çözme amacıyla yazılımlara başvurulmaktadır.

Ancak sorunu yaşamakta olan arkadaşınıza ait bilgisayar olduğunda çok az Ram içermekte olan bir dizüstü bilgisayar ise sorun nasıl çözülebilir. İşte bu noktada devreye USB bellekler girmektedir. CPU-Z ve cleaner gibi doğrudan depolama birimi üzerinde çalıştırılabilen bilindik ve ün sahibi programlar yer almaktadır.

USB belleğini bilgisayara taktıktan sonra programlara ait olan EXE dosyalarına tıklandığında programlar çalışmaktadır. Kurulum yapmaya gerek yoktur. Bu programlar çalıştıkları sistemde kalıntı bırakmayan özellik taşımaktadır.

Skype, libre Office ve firefox taşınabilir sürümleri bulunmaktadır ancak bizi en çok cezbedenler PC onarımı için kullanılabilir özellikte olanlardır. Ccleaner programını USB bellek vasıtasıyla çalıştırıp başka bir bilgisayarı baştan aşağı onarıp bilgisayarın arızalarını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir bilgisayarda sorun aranırken ilk başta virüsleri ve başka zarar veren şeyleri taramak gerekir.

Güvenlik şirketi olarak tanınan McAfee aracılığı ile geliştirilmiş olan Stingir ise taşınabilir özellikte anti virüs programıdır. Bu programın sekmeli pencerelerinde özel anti virüs programlarında bulunan birçok özellik yer almaktadır. Kayıt defteri gibi belirli alanları tarayarak yerleştirilen USB belleği aracılığıyla dahi tarama yapılabilir. Bu program şüpheli bir dosya bulduğunda onu silmekte ya da karantinaya güvenli bir biçimde almaktadır.

Trend mikro taşınabilir zararlı tespit programı hijackthis ise izinsiz ayarlar ve düzenlemeleri analiz ettikten sonra size bir rapor sunmaktadır. Windows gezgininin göstermemiş olduğu ve çoğu zamanda diğer uygulamaların fark edemediği dosyalar içine gizli tanım bilgisi özelliği ile tarama yapmaktadır.

Ancak zararlı olan yazılımları otomatik bir biçimde tespit edemediğinden dolayı uzmanlık gerektire bir araç ve dikkatli kullanmak gereklidir. Taşınabilir özellikteki programların bazıları aşırı derecede hassas olduğundan dolayı anti virüs programları aracılığıyla şüphe taşımaktadır. Ancak bu yazıda bahsedilen programların hepsi güvenli programlardır.

Zararlı olan kodlar aşıldıktan itibaren neler olup bittiğinin kontrol edilmesi gerekir. CPU-Z portable çalıştırıldığında bir bilgisayarda sıcaklıktan faz hızına ve sürücü güncellemesine dair birçok sayıdaki gerekli ve önemli bilgileri gerçek zamanlı bir biçimde gösterme özelliğindedir.

Tools menüsünde yer alan Save Report as. TXT komutu ile raporu bir TXT dosyası biçimde kaydederek USB belleğinde saklayabilirsiniz. Yazıcıdan çıktı alarak da parça adına alışveriş yapılabilir. İleride kıyaslama açısından bu raporun bir örneğini ise bilgisayar sahibine bırakmayı ihmal etmemelisiniz.

CPU-Z indirildikten sonra sayfada yer alan mor renkteki download now düğmesine tıklamalısınız. Sebebi ise sayfada reklam amacıyla benzer tıklama sekmeleri de yer almaktadır. Zip dosyasını açtıktan sonra EXE dosyasına çift tıklanır. Menüdeki rapor kaydetme özelliği sayesinde bilgisayara ait olan bilgileri doküman halinde göz önüne getirebilirsiniz.

Bilgisayar performansı ile ilgili sorunları nedenleri arasında bulunan başka bir sebep ise sabit olan diskin gereksiz bir biçimde çöplüğe dönmesidir. Bu sebepten ötürü CCleaner programının taşınabilir sürümünü kullanarak gereksiz olan dosyaları temizleyebilirsiniz.

Bu programı ilk açtığında saklamak istediğiniz çerezleri taramayı isteyip istemediğinizi size sorar. Oturum açma bilgilerini kaybetmeyecek bir biçimde tarayıcıdaki çöplerden kurtulmak için en etkili çözümdür. Onarmaya çalışılan bilgisayarın sahibi çöp dosyalarından kurtulmak adına uğraşırken bazı gerekli olan bilgileri kaza ile sildiğinde ise imdada Recuva taşınabilir sürüm yetişmektedir. Sabit diske program kurmanın tehlike taşıdığı bilgisayarlar adına veri kurtarmak için gayet kullanışlı bir programdır.

Bir cevap yazın