Kategoriler
Kimdir
🔥 0 views

Warren Buffett

Warren Buffet. 44 milyar dolarlık servetin sahibi. Bugün dünyanın en zengin üçüncü adamı.  Peki Buffet kaç dolarla iş hayatına başladı? Cevap;sadece 9,800 dolar.

Warren Buffet. Eşi Susie ile evlilik fotoğrafı

Warren Buffet’in ForbesLife’de yayımlanan kısa biyografisinde, ünlü yatırımcının üniversiteden mezun olduğunda sadece 9,800 doları olduğunu yazdı. Buffet daha sonra Omaha’da bir aracı kuruluş temsilciliğinde çalıştı. Daha sonra o dönemin efsane yatırımcısı Ben Graham’a bazı yatırım tavsiyelerini mektupla iletmeye başladı. Bu fikirleri beğenen Graham ona yanında New York’da bir iş teklif etti ve Buffet eşi Susie ile bir trene atladı New York’a hareket etti. Bir süre sonra emekli olan Graham, Buffet’ın şirketi yönetmesini teklif etti ve Buffet efsanesi işte böyle başladı.

Bu arada yan tarafta Buffet’in evlendiğinde 1960’larda çektirdiği fotoğraf yer alıyor. Biz onu hep yaşlı bilge bir yatırımcı olarak tanıyorduk! Ama o da bir dönem gençmiş….

Warren Buffet ve Steve Jobs


Steve Jobs, Warren Buffet’dan yatırım tavsiyesi istedi. Buffet, Jobs’a parasıyla nereye yatırım yapmasını tavsiye etti? İşte ilginç bir anekdot

Warren Buffet bugün (19 mart 2012 pazartesi) CNBC’de verdiği ropörtajda ilginç bir anekdot aktardı. Dünyanın en ünlü yatırımcısı Warren Buffet olayı şöyle anlattı: 2 yıl kadar öncesi bir gün Steve Jobs beni telefonla aradı. Bana ‘Warren çok fazla naktimiz var. Biz bunla ne yapmalıyız?’ dedi. Aramızda birçok yatırım opsiyonunu tartıştık. Ancak en sonunda ben Steve’e Apple hissesi almasını söyledim. Çünkü kendisi hisselerinin çok düşük fiyatlardan işlem gördüğünü iddia ediyordu.” Jobs, Buffet’ın tavsiyesine uymadı. Bu konuşmanın geçtiği dönemde Apple hissesi 200 dolarda işlem görüyordu. Şirketin şu anki hisse fiyatı 522 dolar seviyesinde….

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.