Kategoriler
Nedir
🔥 0 görüntülenme

Wikipedia’ya güven olmaz

Wikipedia ‘da  her  konuda bilgi bulmak mümkün ama bu, her konuda “doğru bilgiye” ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Örneğin yaklaşık beş yıl önce Wikipedia’ya girilmiş olan ” Bicholim Savaşı ” makalesinin bir aldatmacaya dayandığı yeni  anlaşıldı.

Girdi yazarının iddiasına göre  Portekiz   ve   Hindistan ‘da bulunan  Maratha İmparatorluğu  arasında ilan edilmemiş bir savaş  yaşanmıştı. Savaşın sonunda barış anlaşması imzalanmış ve  bağımsız   Goa  devletinin temelleri atılmıştı.

Temmuz 2007’de girişi yapılan makale, iki  ay  içinde editörlerden “iyi makale” notu almış. Zayıf kaynaklara dayandığı iddiasıyla Wikipedia’nın “Vasıflı Makale” notunu alamayan girdi, geçen aya kadar hiçbir şüphe çekmeden varlığını sürdürdü. Ancak ” ShelfSkewed ” lakaplı editör,  ince  bir incelemeye tabi tuttuğu makalede belirtilen kaynakların uydurma olduğunu fark edince silinmesi için talepte bulundu. Altı editör daha bu talebi destekleyince makale silindi.

Bu tespit edilmeden uzun süre gerçekmiş gibi Wikipedia’da kendine yer bulan ilk makale değil elbette. Wikipedia, bu tür tespit edilip silinen uydurma makalelerin listesini tutuyor. Bu listeye göre Julius Sezar ‘ın öldürülmesi olayına katıldığı iddia edilen hayal ürünü  Gaius Flavius Antoninus ile  ilgili makale yine Temmuz 2012’de tespit edilip silinene kadar sekiz yıl boyunca hiçbir şüphe çekmeden varlığını sürdürmüş.

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.