Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet
🔥 1 view

Wordads

Wordads, wordpress’in arka plandaki yazılım hizmetleri şirketi automattic ve yeni nesil medya ve yayıncılık şirketi federated media (fm) ile güçlerini birleştirmesiyle, wordpress blogcularının online reklamlardan köşeyi dönmelerine izin veren sistem…

AdWords’e nasıl başvurabilirim? Kabul kriterleri nelerdir?

https://wordads.co/signup/ adresinden Wordads’e başvuru yapabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra siteniz ile ilgili bilgiler reklam firmalarına gönderilir ve bu firmalar şu 2 ana soruyu sormaktadırlar:

1- Siteniz marka açısından güvenli midir ve aile dostu mudur?

2-Sitenizde anlamlı kazançlar sağlamak için yeterli trafik var mı?

Ortaklarımızdan bir tanesi olan Google AdSense, bir sitenin aile dostu (family friendly) olup olmadığını şöyle açıklıyor: Çocuğun içeriği görmesini istemiyorsanız veya sayfayı meslektaşların önünde görüntülemekten utanıyorsanız, muhtemelen aile için güvenli bir site değildir . İş ortaklarımızın marka güvenliği açısından uygun bulmadığı diğer şeyler de telif hakkı ihlalleri ve şiddet/nefret dolu konuşmalardır. “Yeterli trafik” biraz öznel; hızlı ve zor numaralarımız yok.

Sitenizin ayrıca bir özel alana sahip olması gerekir; Ücretsiz wordpress.com alan adlarındaki bloglar uygun değildir.

Kabul edilecek reklamlar için standartlar nelerdir? Uygunsuz bir şeyin blogumda görünüp görünmeyeceğini nasıl bilebilirim?

Blog yazarlarımız için bir denge oluşturmaya çalışıyoruz: Tüm blog yazarlarımızın reklam alanlarının doldurulduğundan  ve kazançlarının en üst düzeye çıktığından emin olmak istiyoruz. Eğer partner reklam şirketlerinden yanıltıcı veya yakışıksız bir teklif gelirse de geri çeviriyoruz. Birincil reklam formumuz, tıkla oynat video reklamlar çalıştıran bir YouTube video oynatıcısıdır – tıpkı TV reklamları gibi. Çalıştığımız reklamların örneklerini WordAds SSS bölümünde görebilirsiniz.

WordAds’e katılıyorsanız ve uygunsuz bir reklam içeriği sunduğumuzu düşünüyorsanız, lütfen bize bildirin! Çoğu zaman, kaynak WordAds değil tarayıcınızda bulunan kötü amaçlı yazılımdır, ancak reklam ortaklarımızdan birinin rahatsız edici bir şekilde yayın yapması (çok düşük bir ihtimal olsa da) biz bunu bilmek istiyoruz.

Günde 500 ziyaretçim var diyelim. Bir ayda ne kadar para kazanmayı umabilirim?

Birkaç nedenden ötürü ödeme konusunda kesin bir kural yoktur. Öncelikle reklam verenler, Kuzey Amerika’daki ziyaretçilerine Afrika’daki veya Latin Amerika’daki (ve Türkiye gibi ülkelerdeki) ziyaretçilere göre daha fazla ödeme yapıyorlar; dolayısıyla coğrafi varyasyonlar var. İkinci olarak, online reklamcılıkta bir reklam gösterimi için belirlenmiş bir fiyat yok. Reklam verenler mevcut alan için reklam teklif verdikçe, fiyatlar borsada olduğu gibi gerçek zamanlı olarak yükselmekte veya düşmektedir.

Bununla birlikte, tüm blog yazarları anlamlı kazançlar elde etmek için yüz binlerce sayfa görüntülemeye ihtiyaç duyacaklardır. Bloglardan gelen reklam gelirleri güzel bir tamamlayıcı olabilir, ancak yalnızca bir avuç reklam gelirlerinden hayatını idame ettirecek kazancı sağlayabilir.

Gelirimi en üst düzeye çıkarmam için öneriler var mı?

Eğer sıfırdan bir işe girmek ve reklamcılıktan para kazanmak istiyorsanız, sitenizi Kuzey Amerika veya Batı Avrupa’daki ziyaretçileri hedeflemek daha mantıklı olacaktır. Bunlar, online reklamcılığın daha olgun olduğu ve görüntüleme başına ödenen miktarın fazla olduğu bölgelerdir. Bu bölgelere odaklanmak bazı siteler için bir seçenek olmayabilir, ancak bu işten iyi para kazanmak isteyen blogcuların anlaması gereken bir gerçektir.

İnternet sitesinden para kazanmak için ikinci bir yol da ziyaretçi başına daha fazla trafik ve sayfa görüntüsü almaktır. Trafiğinizi artırmak için yaptığınız her şey – blog etkinlikleri vs – kazançlarınızı artıracaktır.

Reklam yayınlarsam, reklamverenler benim içeriğime karışacaklar mı? Ben hâlâ istediğimi paylaşabilir miyim?

Hayır, reklam verenler sizin ne yazdığınız hiçbir şeye müdahale etmez. Bununla birlikte, eğer aile dostu bir site olmadığını düşünüyorsanız, blogunuzda reklamları engellerler. Politik veya dini içerikle görünmek istemeyen reklam verenlerle bile ancak aile için uygun oldukları için çalışırız. WordAds blogunda aile dostu içerik hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Reklam verenler sitelerini kara listeye aldıklarında blogcularımıza destek vermeye çalışıyoruz ancak bu süreç zorludur; çünkü reklam verenlerin reklamları için seçim yapabilecekleri milyonlarca blog bulunuyor.

Google AdSense veya Federated Media gibi diğer reklam programlarını neden kullanamıyorum?

Bir bakıma yapabilirsin fakat bir sürü ayak işi yapmak zorunda değilsin. WordAds’i düşünmenin en iyi yolu, Adsense, Federe Medya ve onlarca diğer sistemin, sizin için, reklam ortaklarını yönettiğimizdir. Reklam anlaşmalarını yapmak, çok fazla müzakere ve teknik çalışma gerektirir. Blog yazarlarını büyük miktarda idari işten kurtarmak WordAds’e katılmanın başlıca avantajlarından biridir.

WordAds’in kullandığım halde, WordPress.com kendi reklamlarını bloguma koyacak mı?

Hayır. WordAds’e katıldıktan sonra, sitenizde başka WordPress.com reklamı yayınlanmayacaktır.

Bazı reklam türlerini devre dışı bırakabilir veya seçtiğim reklamların yayınlanmasını sağlayabilir miyim?

Şu anda, reklam türlerini kaldırmak veya reklam seçmek için bir seçeneğiniz yok ve sitenizde yayınlanan reklamlar mutlaka blogunuzun konusunu yansıtacak diye bir kural yok. Örneğin bir vejetaryen diyet blog kullanıcısı, vejetaryen yemek ürünleri için reklamlar sunmak isteyebilir, ancak online reklamcılık genellikle böyle işlemez. Reklam verenler, niş ürünlerini niş odaklarınızla eşleştirmek yerine, kitlenize geniş marka promosyonlarıyla ödemektedir.

Nasıl para alırım?

Finans departmanımız ayda bir kez Paypal aracılığıyla ödeme yapar. Paypal şu anda WordAds’teki tek ödeme seçeneğidir.

Reklam yayınlamayı durdurmak istersem ne olur? Programdan nasıl çıkabilirim?

WordAd’leri istediğiniz zaman (gösterge tablonuzdan) durdurabilir veya duraklatabilirsiniz.

WordAds.co sitesini ziyaret edip sıkça sorulan sorularla birlikte bir başvuru formu bulacaksınız. Hala cevapsız sorularınız varsa, buradan yorumunuzu da bırakabilirsiniz!

Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.