Kategoriler
İş ve Finans

YATIRIMLARDA PARA YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Para yatırmak kadar para yatırma sırasında yatırımcının para yönetimi konusu da dikkat etmesi gereklidir. Yatırım piyasalarında en önemli olan nokta para yönetimidir. Olaya geniş bir perspektif ile bakılacak olursa para olmadığı takdirde yatırımda söz konusu olmaz. Yatırım temel aracı sermayedir. Bu sebepten dolayı her yatırım adına kesinlikle belirlenmesi gereken en önemli hedef paranın korunması olmalıdır. Yatırım araçları arasında tercihlere göre birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Bazı yatırım araçlarının risk oranı yüksek bazı yatırım araçlarında ise risk oranları yok denecek niteliktedir.

Para yönetimin sağlanması risk oranı yüksek olan yatırım araçları açısından önem teşkil etmektedir. Örnek verilecek olursa bir borsa piyasası üzerinde yatırım yapılan sermaye tutarının silinip gitmesi için hisse senedi alınan şirketin iflas etmesi gereklidir. Bu çok zor bir ihtimal de olsa yine de ihtimaldir. Örneğin forex piyasasında risk oldukça yüksektir ve tek bir seferde yapılan işlem ile bütün sermaye kaybedilebilir. Bu riskler göz önüne alınarak para yönetimi konusunda birkaç ipucu verelim.

Yatırımlarda Tüm Sermaye Risk Edilmemelidir

Kar marjı ne kadar yüksek olursa olsun, sermayenin tümünün riske edilmesi mantıklı bir yatırım seçeneği değildir. Tek bir yatırım aracı yerine yatırım aracı içerisinde bulunan finansal ürünler düşünülerek sermayenin hepsi riske edilmediği takdirde yapılan hatalı işlemler sonucunda hala piyasada kalınmasını sağlayacak ve telafi söz konusu olacaktır. Sermayenin tümü riske edildiğinde tek bir karar alınmış olacak ve ikinci şans söz konusu olmayacaktır. Yatırımda ana sermayenin %10 kadarından fazlasını riske etmemiş olmak prensip kuralı edinilmesi daha uygun ve güvenilir bir yatırım seçeneği olacaktır.

Yatırımlar Çeşitlendirilmelidir

Yatırım esnasında alınacak olan en doğru kararlardan birisi de yatırımların çeşitlendirilmesi olacaktır. Yatırımların çeşitlendirilmesi ile tek bir risk kavramı ortadan kaldırılacak ve daha farklı yatırım araçlarına yönelim sonrasında daima yatırımın içinde kalınabilecektir. Bu durumda ihtimaller doğrultusunda gerçekleşecek olan risklerin tek bir yatırıma değil birkaç finansal yatırım aracına bağlanmış olunacaktır. Uzman olunan yatırım araçlarına diğerlerine göre daha fazla yönelim yapılması ile finansal yatırım araçlarının çeşitlendirilmesini önerilmektedir.

Yatırım yapılır iken para ve sermaye dışında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de sabırlı olmaktır. Sabırlı olmak demek finansal yatırımda uzun vadeli yatırım demektir. Kısa vadeli yatırımlarda piyasa dalgalanmaları daha çok gerçekleşeceği için daha büyük risk ve kayıp söz konusu olabilmektedir.

Eğer sabırlı olup yatırım aracı olarak uzun vadeli yatırımlar üzerinde durulursa bu tip dalgalanmalarda risk oranı diğerine nazaran daha az seviyelerde seyredecek ve kazanma şansı katlanacaktır. Sabırsızlık sonucunda aceleci davranarak alınmış olunan kararlar hem bir iyi analiz sonucu yapılmamıştır ve bunun sonucunda yatırımlardaki kayıp oranları daha fazla olacak ve risk büyüyecektir. Beklemesini ve zamanı iyi kullanmayı iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.

Finansal yatırım araçlarında yapılacak olan yatırımlarda kısa vadeli veyahut uzun vadeli olsun birçok fazla karar alınması sonucu işlem gerçekleştirilecektir. Kaybetmeyi göze alınacak kadar tutarlar üzerinde işlem yapılması konusu da para yönetimi hususunda önemli bir nokta olacaktır. Bunun için sonuçlar en başından düşünülerek hareket edilmeli ve ona göre yatırım tercihi yapılmalıdır.

Para yönetimi hususunda önemli olan başka bir nokta ise kendinize bir profesyonel danışman tutarak ondan faydalanmanız ve bilgi tecrübeleriniz artırmak olacaktır. Böylelikle bir yatırım söz konusu iken kendinize bir kılavuz edinerek ve yol haritası belirleyerek kayıpları daha az seviyelere indirebilirsiniz. Kayıplara aza indirerek te kar marjını yüksek tutarsınız.

Bir cevap yazın