Akıllı Yatırımcı / Benjamin Graham

Akıllı Yatırımcı / Benjamin Graham
Başarılı yatırım riskten kaçmak değil, riski yönetmektir. - Akıllı Yatırımcı / Benjamin Graham

"Akıllı Yatırımcı" kitabı, Benjamin Graham tarafından yazılmış bir yatırım rehberi kitabıdır. Kitap, yatırımcıların bilinçli ve sağduyulu yatırım kararları alabilmesi için gerekli olan bilgi ve stratejileri anlatmaktadır. Kitap, birçok yatırım teorisinin temelini oluşturmuş ve bugün hala yatırımcılar için bir referans kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Kitap, Graham'ın yatırım felsefesini ve yaklaşımını anlatmaktadır. Graham, yatırım yaparken temel analiz yöntemini kullanmaktadır. Temel analiz, bir şirketin finansal durumunu, yönetim kadrosunu ve sektörü gibi faktörleri inceler ve bu bilgiler doğrultusunda yatırım kararları alınmasını önerir.

"Akıllı Yatırımcı" kitabında, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vurgulanmaktadır. Kitapta, yatırımcıların "piyasa ruh hali" etkisinden uzak durmaları, uzun vadeli düşünmeleri, riski minimize etmek için çeşitli hisse senetleri alarak portföylerini dengeli hale getirmeleri gerektiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra, kitapta yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler de verilmiştir.

"Akıllı Yatırımcı" kitabından birkaç alıntı:

  • "Yatırım yaparken, sahip olduğunuz şirketin değerini bilin, ama asla fiyatını bilmediğinizi unutmayın."
  • "Yatırım yaparken risk alın, ama yatırım yaparken de mutlaka riski minimize edin."
  • "Yatırım yapmak bir maraton koşusu gibidir, hızlı olmak zorunda değilsiniz, önemli olan doğru adımlar atmaktır."

Kitap, yatırım yapmaya yeni başlayanlar ve deneyimli yatırımcılar için faydalı olabilecek bilgiler içermektedir. Yatırımcıların sağduyulu ve disiplinli yatırım kararları alabilmesine yardımcı olabilecek bir rehber niteliğindedir.


Benjamin Graham’ın yazarı olduğu ve Warren Buffett’in de önerdiği kitaplardan olan “Akıllı Yatırımcı” hakkında düşünceler ve yorumlar:

Açıkça söylemek gerekirse bu kitabı okumadım sadece biraz göz gezdirdim. Okumama nedenim ise gereksiz bulmam. Bazı insanlar bu kitabı övebilirler ama “Borsa sihirbazları” ile karşılaştırınca ben onu tercih ederim. “Akıllı Yatırımcı” belki gerçekten de yararlı bir içeriğe sahiptir fakat anlatım tarzı yeni nesle göre değil ya da benim gibi insanlara göre değil.

Warren Buffett, “Akıllı Yatırımcı” için şöyle demiş:

Yatırımcılık hakkında gelmiş geçmiş en iyi kitap..

Onunla aynı fikirde değilim. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Çocukların, hiçbir şey bilmeyen insanların karşılaştıkları ilk kitabı veya filmi büyüleyici bulmalarına benziyor. Fakat çeşitlilik arttıkça fikirler zaman içerisinde değişecektir.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay