Allah, kulundan ne zaman razı olur?

Allah, kulundan ne zaman razı olur?
Photo by Jeison Higuita / Unsplash

Hz. Musa [aleyhisselâm], İlâhî! Bana öyle bir amel göster ki onu yapınca sen benden razı olasın diye dua etti. Allah Teâlâ, Sen buna güç yetiremezsin buyurdu. O zaman Hz. Musa [aleyhisselâm], secdeye kapanıp yalvardı. Allah Teâlâ kendisine şöyle vahyetti: Ey İmrânın oğlu! Şüphesiz benim rızam, senin benim takdirime razı olmandadır. Allah Teâlâ buyurur ki: Allah onlardan razı oldu, onlar da Allahtan razı oldular (Beyyine 98/8).

Üstad Ebû Ali Dekkak [kuddise sırrıhû] anlatıyor:
Bir talebe hocasına: Kul Allah Teâlâ’nın kendisinden razı olduğunu bilebilir mi? diye sordu. Hocası: Bilemez, bunu nasıl bilsin ki, Allah’ın rızası gayba ait bir şeydir dedi. Talebe: Hayır, bilebilir dedi. Hocası: Nasıl? diye sordu, talebe: Ben kalbimin Allah’tan razı olduğunu görürsem, bilirim ki O da benden razıdır diye cevap verdi. Bunu işiten hocası: Ey genç, güzel ve doğru söyledin dedi.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay