Begüm’e dair

Begüm’e dair
Photo by Lesly Juarez / Unsplash
Bir ihtilalcinin günlüğünde ismine rastlamışlar,
Devrim kelimesi ile yan yanaymış adın.Begüm’e dair

“Anlıyorum.” diyor bana. Ben “anlamıyorum” demek istiyorum ama diyemiyorum, çünkü devam ediyor sözlerine, ekliyor “konuşma benimle”.

Bugün bir ayı geride bıraktım. Doktor iki hafta içerisinde etkisini gösterir demişti ilaç. İlacı kullanma nedenim ona olan takıntım. Aklımdan çıkaramayışım… Doktor bir psikiyatrist. Bu gibi olaylarla onlar ilgileniyor. Nasıl bir duygu acaba bir başkasının kafasında akıl hastalığı olmak.

Doktordan randevuyu aldım ve tam bir ay önce kendisiyle görüştüm. Begüm’ü anlattım ona. Böylece ilk kez birine ondan bahsetmiş oldum. En azından gerçek yaşamda. Bir ilaç verdi bana, etkisini göstermesinin iki haftayı bulacağını söyledi. Fakat birinci ayın sonunda durumda değişiklik olmadı.

Kızın adı Begüm. Tam olarak bilmiyorum ne iş yapıyor, hayatında biri var mı, yok mu? En sevdiği mevsim ilkbahar mı, kış mı? Sormama fırsatta vermiyor.

Bir selam, iki kelam, sonrasında hoşçakal. Senin için bu kadar mı çekilmez birisiyim be güzellik?

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay