Bilsem nedir? Sınavlar hakkında detaylı bilgi...

Bilsem nedir? Sınavlar hakkında detaylı bilgi...
Photo by Siora Photography / Unsplash

Bilsem ile henüz 3. sınıfa giden kuzenim sayesinde tanıştım. Biz de henüz sınav sonuçlarını bekliyoruz. Sonuçlar nisan ayında MEB'in sitesinde açıklanacakmış.

Bilsem, öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat aslında. Okulun yanısıra kendi ilgi alanlarına göre aldıkları Bilsem eğitimleri sayesinde hayata başka bir açıdan bakmayı öğreniyorlar. Fakat öğrenciler hem okulu hem de bilsem eğitimlerini ne kadar bir arada götürebilir bilemiyorum.

Bizim kuzen, ilk Bilsem sınavına girdi. Sınav tablet ile yapılmış ve oldukça kısa sürmüş. O, sınava girmeden önce YouTube üzerinde yayınlanmış Bilsem ile alakalı videolar izledi. Bana söylediğine göre sınavda da benzer sorular çıkmış. Daha önceki yıllarda bu sınava giren arkadaşlarının sınav sonuçları beklendiği gibi gelmemiş maalesef. Eğer ilk sınavda başarılı olunursa bir değerlendirme aşaması daha varmış. Bu süreç de olumlu sonuçlanırsa ancak o zaman Bilsem de eğitim alma hakkı kazanıyor öğrenciler.

Bilsem için söyleyecelerim şimdilik bu kadar. Eğer sınavı kazanırsa daha sonraki süreçte bu blog yazısına bir kaç şey daha eklemeyi düşünüyorum.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay