Blog yazarak para kazanmak mümkün mü?

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü?
Photo by Avi Richards / Unsplash

Önceden yani YouTube ve Facebook ya da Twitter öncesinden bahsediyorum. İşte o zamanların blog yazarlarının zamanlarıydı. Çünkü insanların kendilerini ifade etmek için blog platformlarından başka mecraları yoktu.

Blog yazarları biraz okuyucu kitlesine sahip oldular mı hemen kitap çıkarırlar, gelirlerini  bu şekilde arttırırlar veya yaptıkları işi finanse ederlerdi diyelim. Ne zaman ki sosyal medya denilen canavar ilki Facebook olarak karşımıza çıktı blogların popülerliği yavaş yavaş azalmaya başladı. Günümüze geldiğimizde ise insanlar siteleri sadece bilgi almak amaçlı ziyaret eder duruma geldiler. Yani çok ünlü birisi değilseniz, kariyerinde zirve yapmış birisi filan işte o zaman eğer okuyucuya bilgi aktarmıyorsanız bloğunuz ziyaret almayacak demektir. Bu durumda parada kazanamazsınız.

Blog işinde para var mı?

Blog yazarlığında para var. Fakat bu reklamlar veya sitenize üye olan kullanıcılar yoluyla elde ettiğiniz bir gelir olduğu için düzenli değildir. Zaten hangi işin garantisi var ki, öyle değil mi?

Ne kadar kazanırım?

Blog yazarlığı yaparak ayda en az 600-800 TL civarı kazanabilirsiniz. Ortalama seviye ise asgari ücretin üzerindedir. Zaten kazanacağınız miktar takipçi kitleniz ya da arama motorlarının bloğunuza gönderdiği ziyaretçi ile doğru orantılı olacağı için ilk başlarda fazla kazanamazsınız. Bu da sizde bıkkınlığa ve moral bozukluğuna neden olabilir. Ama zamanla hem yazma konusunda ustalaşır, hem de takipçilerinizin ne tür içerikler istediği konusunda fikir sahibi olursunuz.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay