Bugün 3 adet Aripa (10mg) aldım

Bugün 3 adet Aripa (10mg) aldım
Photo by Patty Brito / Unsplash

Başlıkta da belirttiğim üzere bugün 3 adet Aripa aldım. Tablet ve 10 mg. Aripa etkin maddesi aripiprazol olan antipsikotik ilaçtır.

Aslında doktorum Sayfren yazıyor fakat eczanede genelde Sayfren olmadığı için her seferinde muadili olan Aripa’yı veriyorlar. Aripa “ali raif ilaç sanayi” tarafından üretiliyor.

İlaçları telefon ile sipariş verdim. Daha önce eczaneye uğradığımda bana pandemi dolayısıyla ilaçları doktorun yazmasına gerek olmadan alabileceğimi söylemişlerdi. Ben de öyle yaptım ve bugün doktor sırası beklemeden ilaçlarımı aldım. Elbette yazıyı hazırlamama neden olan bir sorunla da karşılaştım. Bu yazı hem bir uyarı hem de geçmişe düşülmüş bir not olacak. Çünkü ilaçları getiren eczane kuryesi (Ökmen Eczanesi – Tarsus) benden imza istedi ve boş bir kağıt uzattı. Bu boş kağıdı haliyle imzalamadım. Nedeni ise gelirken çıktı almayı unutmuş olmasıymış. Yani imza atmam gereken kağıt başkaydı. Bana boş kağıda “ilaç aldığım için imzaladım” şeklinde bir ibare yazabileceğimi söyledi. Bende o şekilde yazdım ve altını imzaladım. Umarım başıma bir iş açılmaz. Bu yazıyı da hazırladım ki hem unutmayayım hem de tarihe bir not düşmüş olayım. Bir insan nasıl olur da boş kağıda imza atılabileceğini düşünür. Ya da yanına boş kağıt alırken (burada temiz bir A4’den bahsediyoruz) ilaç çıktısını almayı nasıl unutur, sizce de bu işte bir art niyet yok mu?

Acaba psikojik sorunlarımın olması bir dalgınlık yapıp kağıdı imzalayacağım şeklinde düşünülmüş olabilir mi? İşte tüm bu sorular şuan beynimi kemiriyor.

Ben Sayfren’den önce Ozaprin Rapid kullandım. O da aynı şekilde 10 mg’dı. Onunla birlikte Largactil de kullandım. Önce Largactil’i bıraktım sonra da göğüs büyümesi nedeni ile Ozaprin Rapid’i bıraktım. Ne yazık ki Ozaprin’in bu şekilde bir yan etkisi varmış ve doktorum beni hiçbir şekilde uyarmadı. O yüzden her ne kadar sorunlarınız olsa da bu hayatta kendi ayaklarınız üzerinde durmaya çalışın ve şu lanet olası ilaçların prospektüslerini okuyun.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın!

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay